Erasmus Sürecim | Erasmus Yapmayı Düşünenler İçin


ERASMUS NEDİR ? NEDEN YAPMALIYIZ ?

Değerli Öğrenci takipçilerim, Erasmus 6 ay veya 1 yıllığına başka ülkeye gidip okuduğunuz bölümünüzün örgün eğitimini, dersleriniz ile eşleştirildikten sonra orada eğitim görmenizdir. Bu süreçte okuldaki erasmus ofisi ve gideceğiniz okuldaki erasmus yetkilileriyle irtibatta olmanız ve en önemlisi yabancı dil bilmeniz gerekmektedir. Erasmus yapmayı çoğu kişi gereksiz bir eylem olarak düşünse de ben bu düşünceye çok karşıyım. Erasmus yapacağınız ülkeyi hem görme şansınız olacak, hemde eğer çoklu vize almayı başardıysanız birçok ülkeyi gezebileceksiniz. Yeni insanlar ve farklı kültürler tanıyacaksınız. Anın tadını çıkarın orada. Sakın Türkler ile takılmayın da yabancı arkadaşlar bulup ingilizcenizi geliştirin. Sakın korkmayın, onlar size birçok şekilde yardımda bulunacaktır eminim ki. Sırf bu deneyimi yaşamaktan korktukları için vazgeçen birçok öğrenci gördüm. Size tavsiyem tek başınıza değil yanınızda en az bir arkadaşınızla gitmenizdir. 

1. Adım: Okul Başvurusu 

Her okulun Erasmus+  Ofisi vardır. Biz 4 arkadaş gidip Okulumuzun erasmus ofisi ile irtibata geçtik. Okulun belirlediği yabancı dil sınavını kaçırdığımızı söyledi. Bizde oturup karar verdik. 4 kişiden 2 kişi gitmeye karar verdik çünkü en iyi dönemin ve zamanın şimdi olduğunu düşündük. Ankara Tömer'in sınavına girip 200 tl civarı bir miktar ödedik. Ben sınavdan 50, arkadaşım sınavdan 40 almıştı. İkimizde ümidimizi yitirdiğimizi düşünmüştük ki, neyse ki okul ortalamamız çok yüksekti ve sınavı geçtik. %50 Okul ortalaması %50 Yabancı dil etkiliydi. 

2. Adım: Evrakların tamamlanması

Okul bize hibe verdiği için gidip Halk bankasından hesap açmamızı istedi. Bizde gidip hesabımızı açtık, daha sonraki süreçler için bizden (Learning Agreement) bir form doldurmamızı istedi. Bu formu hoca bize mail olarak attı daha sonra biz dersleri eşleştirdik. Aslında bakarsanız bizim o dönem alacağımız dersler ile gideceğimiz okulun dersleri arasında hiçbir benzerlik yoktu. Biz bir şekilde eşleştirdik, isim benzerliği olanları. Hatta yüksek lisanstan dersler dahil seçtik çünkü başka seçeneğimiz yoktu, dersler bir şekilde eşleşmek zorundaydı. Geri döndüğümüzde bu derslerimiz kabul edilmezse dönem bile uzatabiliriz fakat bizim için sorun değil, biz yeter ki bu deneyimi yaşayalım. Sözleşme imzaladık. Okuldan onay yazısı geldi daha sonra karşı okuldan Davet mektubunu bekledik. 1 ay sonra karşı okuldan davet mektubu geldi, bizde vize süreci için randevumuzu aldık. 

3 Adım: Pasaport İşlemi

Pasaport için Nüfus müdürlüğünden randevumu online olarak aldım. Biyometrik fotoğraf çekildik. Allah'ım o nasıl bir fotoğraf, kulaklar kepçe gibi, 0 makyaj, aynı tutsaklara ve mallara benzedik ikimizde. Bu duruma çok üzülsem de yapacak bir şey yoktu, kurallar böyleydi. Öğrenci Pasaportu aldım ben umumi bordo olanından. Arkadaşımın yeşil pasaportu vardı, yeniletti. 3 senelik verdiler, hiç harç parası ödemedim sadece defter bedeli olan 105 tl'yi ödedim. İnanın içim nasıl rahatladı. 

4 Adım: Vize İşlemi 

Size naçizane bir tavsiyem olarak sakın kendi konsolosluğundan vize randevusu almayın. Gidin 20 Euro fazla verin VFS Global'den yaptırın. Eksik evrak olduğunda sizi bilgilendiriyorlar, aksi takdirde konsolosluk eksik belge oldu mu red yersiniz ve oturur ağlarsınız.  Erasmus+ için evraklar diye aratırsanız google amcaya oradan belgeleri tamamlarsınız. Benim Vizem 1 hafta içinde geldi çok şaşırdım. Üzerinde Erasmus+ için gideceğim yazıyordu. Bu da pasaport kontrollerinde sorun yaşamayacağım anlamına geliyor. 

5 Adım: Yurt Olayı 

Size en zorlanacağınız kısmı söylüyorum, yurt bulma olayı. Öncelikle hem yabancı dilde derdinizi anlatmanız gerekiyor hemde sizi kabul etmeleri. Bizim okulumuzun kapasitesi dolduğu için bizi kabul etmediler. Aradık taradık boş yer bulamadık. Bir şekilde oradaki erasmus ofisindeki kadını sıkıştırdık ve zor durumda olduğumuzu söyledik sonunda bize okulun yurdundan ayrı ayrı odalar ayarladılar. Biz iki arkadaşız, ikimizde ayrı odalarda tek başına yaşayacağız, nasıl olacak bizde bilmiyoruz. Bizden Randevu ücreti yani yer ayırtmaları için 50 Euro'yu göndermemizi istediler.

6 Adım: Bilet Al ve Uç 

Son olarak yapmanız gereken bilet almak. Biz Skyscanner sitesini kullandık. Biletleri oradan almadık ancak hangi havayolları vasıtası ile aktarma yapacağımızı öğrendik. İlk önce Pegasus'tan Kiev'e daha sonra Kiev'den Lublin şehrine Wizz havayolundan kendi orijinal sitelerinden biletleri aldık. Yalnız bir hata yaptık, meğerse bizim gideceğimiz yurtlar 1 ekimde açılıyormuş. Bizde 26 eylülde aldık. 4 gün otelde konaklayacağız artık. Sizde yurdunuzun açılış tarihini öğrenin de bizim gibi mağdur olmayın. 


 Bütün bu yorucu süreçleri atlattıktan sonra geriye sadece hibe paramızın yatmasını beklemek kalıyor. Euro olarak hepsini çekip başka bir bankaya aktaracağız. 26 Eylülde POLONYA Yolcusuyuz. Sorularınız var ise Aşağıda Anonim butonunu seçip soru sorabilirsiniz arkadaşlar.  

Erasmus Sürecim | Erasmus Yapmayı Düşünenler İçin Erasmus Sürecim | Erasmus Yapmayı Düşünenler İçin Reviewed by Elif Sağlık on 7/28/2018 Rating: 5

5 yorum

 1. Ne güzel bir macera, yolunuz açık olsun :)

  YanıtlaSil
 2. İşte instagramdan görüp gelen bir takipçi :)
  Süreç zor olsa da yaşanılacak anılar için değer :) Kardeşim buradan berlin ve viyana ya gitmiş ve oraları da gezmişti. Bence anın tadını çıkar. Darısı yüksek lisans erasmusuna :)

  www.birsenle.com

  YanıtlaSil
 3. Ben de istiyorummmmmm, inşallah birkaç yıla :D

  YanıtlaSil
 4. Harika bir imkan bence. Kolay gelsin canim basarilar 😊

  YanıtlaSil