Böbrek Taşı Nasıl Geçer ? 1 Haftalık Çilem, Kâbusum


Her şey bir gün idrarımdan kan gelmesi ile başladı. Öncelikle anlam veremedim, regl başlangıcı sandım daha sonra sancılarım çok şiddetlenmeye başladı. 3-4 gün bu böyle devam edince bir terslik olduğunu düşündüm ve arkadaşlarıma açtım konuyu. Onlarda kum döktüğümü söylediler. Arkadaşımın annesi doktor olduğu için bu teşhisi koymuştu. Hastaneye gidip tahlillerimi aldılar. Röntgenimde sağ böbreğimin üstünde 6mm'lik taş olduğu saptandı. Çok korktum çünkü ilk defa başıma böyle bir durum geliyordu. Birde doktor eğer dikkat etmezsen bu taşlardan 12 tane bile olur demesin mi. Riskli bir bölgede olduğu için taşı kıramayacaklarını ancak bol bol su içerek belki düşebileceğini söyledi. 6 ayda bir de kontrole gelip taşların durumuna bakalım diyerek gönderdi. Anladım ki hem sancı yapıyormuş hemde gerçekten sanki kum geliyormuş gibi koyulaşıyormuş. Ağrım vardı ancak çok aşırı derecede değildi, doktor eğer hareket ederse taş çok ağrı yapar demişti. Yaklaşık 2 ay sonra işte taş yerinden oynadı dedim. 2 gün hafif sancı çektikten sonra 3 günün sabahı sanki karnıma bıçak saplanmış gibi uyandım. Neler oluyor dedim ölüyorum sandım. Hemen Mert'i aradım beni acile götürmesini söyledim. Acilde tahlillerimi verdikten sonra oradaki bayan doktor kum döktüğümü söyledi. Serum yazdılar fakat kan alırlarken canım çok yandığı ve tansiyonum düştüğü için kabul etmedim. Ben oradayken yaklaşık 5-6 kişi daha benim gibi böbrek ağrısı için gelmişti, belli ki onların acısı da benim gibi çekilmez hale dönmüş. Daha sonra keşke serum yeseydim diye pişman oldum. 

 Doğum Sancısı ne ki bu ağrının yanında

 Hastalığı araştırırken bir kadın : Doğum sancısı da çektim ama bu ağrı ondan bin beter yazmıştı. Doktor sıcak su torbası koy iyi gelir dedi. Bende sanki karnımda bıçak yarası varda bende kan kaybetmemek için bastırıyormuşum gibi sımsıkı sarıldım acıdan. Gece olduğunda o efsanevi ağrı gene geldi bu seferki çok şiddetliydi. Öyle bir bağırdım ki ağlayarak annem uykusundan uyanıp sus apartmanı ayağa kaldıracaksın dedi. O kadar kasılmış olmalıydı ki karnım içimde ne varsa çıkardım. Sabah olunca instagrama "Allah kimseye böbrek taşı ağrısı vermesin" yazdım. 

 Bol bol su içtim, ilaç değil bitkisel ürünler tüketin

 Fatma diye bir arkadaşım da aynı şeyleri yaşamış ve ona herkes "GİLABURU" suyunu önermiş. Aktardan veya lokman hekimlerden alabilirsiniz. Tabi almaya vaktim olmadı ki ağrıdan. Forum sitelerindeki yorumları okurken gene biri "Aldım karpuzu yardım ikiye, yemeye başladım her gün bir tane olmak üzere sonra taşım düştü" şeklinde yazmış, tabi başka yolları da deneyenler vardı. Bende bu süreçte bol bol su içtim. Yaklaşık 1 hafta sonra ağrım geçti ancak bu benim gerçekten hiç yaşamak istemediğim bir anı oldu. Umarım tekrar yaşamam, şu an taşın düşüp düşmediğini bilmiyorum ancak röntgende çıkıyor. 

 Çevremizdeki Kimyasallar tetikliyor ! 

 Oksalat içeren besinleri tüketmemek gerekiyor ancak bunun yanında ben çevremizin oluşturduğu birçok şeyin bile sebep olabileceğine bağlıyorum. Birçok Hormonlu gıdalar, içtiğimiz sular, soluduğumuz hava bile neden olabilir. Yoksa neden bu kadar artsın bu hastalık kanser gibi... Dikkat edin sizde günde 1.5-2 litre su için... Sağlık her şeyden önce gelir ne de olsaBöbrek Taşı Nasıl Geçer ? 1 Haftalık Çilem, Kâbusum Böbrek Taşı Nasıl Geçer ? 1 Haftalık Çilem, Kâbusum Reviewed by Elif Sağlık on 7/10/2018 Rating: 5

11 yorum

 1. Ne çektiğimi bir ben bir de Allah bilir geçen yıl tam da bu aydaydı tam bir hafta ölümle burun buruna bu kadar yakın hissettim kendimi yerlerde sürünüyordum kurtarın beni diye iğneler ilaçlar kesmiyordu sonra bi şekilde kurtuldum kaplıcalara gittik. o yüzdenn çok iyi bilirim çok geçmiş olsun ve bida da olmasın inşallah... ben de hatta yıldönümü gelmişken bir yazı yayınlayabilirim bu konuyla ilgili..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim kurtulmanıza, bende termal suya gittim işe yarar mı bilmiyorum. Ameliyat için olan ilaçlar anca etki ediyor ağrıyı kesmesine zaten hep bitkisel yollar denenmiş şimdiye kadar

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun. Maalesef tükettiklerimiz bizi tüketir hale geldi.

  YanıtlaSil
 3. Bir tanıdığa çok kalsiyumlu besin tüketme demişlerdi bu taş yüzünden. Herkes farklı çözüm üretiyor da ağrıyı çeken biliyor. Annem senelerdir limon yer, içini dışını yer. Taş oluşmadı uzun süredir diyor. Aklınızda bulunsun, geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah bende limonu çok severim, limonata da iyi geliyormuş

   Sil
 4. Geçmiş olsun. Yaşayanlar cidden fena olduğunu söylüyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi Allah kimseye cidden yaşatmasın

   Sil