Polonya Yolcusu Kalmasın  Şu sıralar büyük bir koşuşturmanın peşindeyim. Bu aralar sürekli geç kalmışım hissi yakamı bırakmıyor. Sanki her şey için vaktim yok gibi bir deliğin içine sürükleniyorum. Daha fazla stresli ve çok titiz olmaya başladım. Bir yerin kirlenmesine dahil tahammül edemez hale geldim. Bunların haricinde iyiyim desem yeridir :) Yurt dışına gidip yeni yerleri keşfetmeye bayılırım. Sınıfımdaki arkadaşımın da erasmus isteğini görünce bende başvurdum ama tek bir ülkeye gitme şansımız vardı o da Polonya'nın Lublin şehriydi. Eğitim için gidilecek daha güzel Avrupa şehirleri vardı ve ailem gitmen sadece bir vakit kaybı olur dedi. Erasmus yapmak elbette bir avantaj fakat diğer şehirler gerçekten de çok pahalı. Polonya parası bizim paramıza denk geliyor neredeyse. Benim için de çok farklı bir deneyim olacağından eminim ve çok heyecanlıyım. Ekimde gidip Şubatta döneceğim. Oralar çok soğukmuş buda beni çok üzdü açıkçası çünkü ben kansız biri olarak çok üşürüm. Annem buradan kalın anneanne yorganlarını götür diyor ama bavula bile sığmaz ve çok ağırlar zaten 20 kilo hakkımız var. 

 Evrakları hazırlıyorum 

 Karşı okuldaki erasmus görevlisi ile mesajlaştık. Resmi dil olarak İngilizce konuştuk ve mailleşme kurallarını öğrendim bu sayede. Şimdilik sadece davet mektubu kaldı geriye. Yarın pasaportumu çıkartmaya gideceğim. Öğrenci pasaportu varmış ve harç bedelini ödememize gerek yokmuş buna çok sevindim. 25 yaşıma kadar süresini uzatacaklarmış. Daha sonra yeni kimlik çıkartıp vize için randevu almam gerekiyor. 

 Yurt Bulamadık

 Bizim okulun yurdu 1 yıllık sözleşme imzalıyormuş bizde 5 ay kalacağımız için yer ayıramadık. Onun için de özel yurtlara ve oradaki kiralık dairelere bakıyoruz fakat 5 aylık bir yer bakmak gerçekten zor ve endişeleniyoruz. Bir yandan vize için bizden kalacağımız yere ait belge istiyorlar o yüzden biraz stres yaptık ve hala aramaya devam ediyoruz. 

 Kalacağımız şehir 

 Lublin şehri kasaba gibi küçük bir yer. Oradaki insanlar aşırı dindar ve milliyetçi. Türkleri hiç sevmiyorlar ve nefret ediyorlar. O yüzden endişeliyiz biraz. Türklere karşı birçok darp olayı yaşanmış. Aşırı derecede hırsızlık yapıyorlar. Birçok arkadaşımın telefonu çalınmış orada. Kışları aşırı derecede soğuk oluyormuş ve dışarı çıkılmayacak kadar - derecelere iniyormuş. Yaz mevsimi yok gibi bir şey. Biz zaten elimizden geldiği kadar başka şehirlere gitmeye ve başka ülkeleri gezmeye çalışacağız. 

 Eğer Polonya'da yaşıyorsanız ve bana tavsiyede bulunmak istiyorsanız mail adresime yazarsanız çok mutlu olurum çünkü ilk defa gideceğim sizlerin desteği beni mutlu eder.

 elif.saglik@yahoo.com


Polonya Yolcusu Kalmasın Polonya Yolcusu Kalmasın Reviewed by Elif Sağlık on 6/18/2018 Rating: 5

27 yorum

 1. canım benim güzel bir tecribe olacağına eminim şimdiden :)

  YanıtlaSil
 2. Thanks a lot :D

  super interesting dear!

  NEW REVIEW POST | MMUK MAN: IT'S URGENT YOU MEET IT!!!! :O
  InstagramFacebook Official PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  YanıtlaSil
 3. Anlattığına bakılırsa zor bir 5 ay olacak gibi...

  YanıtlaSil
 4. Şimdiden hayırlı olsun. Yolunuz açık olsun.

  YanıtlaSil
 5. Hakkında hayırlısı olsun. Gönlünden geçen ne varsa kat kat fazlası senin olsun. Hayırlı yolculuklar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa çok teşekkür ettim cansınız

   Sil
 6. Hayırlı olsun.Bence güzel bir deneyim olacaktır sizin için:)Polonyanin kışın çok soğuk olduğunu söylüyorlar.Onun dışında güzel tarafları vardır eminim.Bol bol fotoğraf çekersiniz ne güzel 😊

  YanıtlaSil
 7. Şimdiden iyi yolculuklar bol bol gezmeler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, gezmeye çalışacağız bakalım

   Sil
 8. heey evet istiyodun holeeey çok sevindim. güzeldir ya mutlaka şehir de okul da. nefis bişi çok sevindim. polonya, şu anda aklıma giden gelmedi. ama hatırlarsam sölerim sanaaa :) polonya biz türklerin tercih ettiği yerlerden ivit :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveet :D Şu Vize sürecini de atlatsam kurtulacağım stresten vallahi :D

   Sil
 9. Hayırlı olsun. Başta her şeyi çok düşünüyorsun ama sonrasında gittiğin yerde yaşadığında ve başka ülkelere gittiğinde bu kadarı gereksizmiş diyeceksin. Ben İsveç'te erasmus yaptım ama daha sonrasında çok farklı ülkelerde en güvensiz mahallelerinde bulundum, bir İstanbul ne ise en fazla o kadardır. Kafana takma, gez, dolaş, farklı kültürler öğren ve hatta iyi yönlerini kendine düstur edinmeye çalış ki oralara gittiğine değsin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Umarım öyle olur benim için

   Sil
 10. Çok farklı ve güzel bir deneyim olacak eminim ki, hayırlı olsunn :) Olumsuz yönlere çok takılma umarım ki harika geçer 5 ayın :)

  YanıtlaSil
 11. Hello, thanks for the information.

  YanıtlaSil
 12. Canım çok sevindim keşke bizim öğrencilik yıllarımızda da böyle imkanlar olsaydı polonyadan arkadaşlarım oldu oldukça kültürlü insanlar inşallah sana sonsuz yararı olur ayrıca oranın kültürü hakkındaki yazılarını merakla bekliyor olacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an bile gidemeyen çok fazla kişi var ya maddi imkansızlıklar ya da aileleri tarafından izin vermeyenler. Keşke herkes bu deneyimi yaşayabilse

   Sil
 13. İyi yolculuklaar! Güzel anılar yaşaman dileğiyle. :)

  YanıtlaSil
 14. canım benim hayırlısı olsun şimdiden , ön yargı ile gitme bence . benim polonyalı iki arkadaşım var ve ikisini de çok seviyorum ... sende güzel insanlara denk gelirsin ... sevgiler...

  YanıtlaSil