Kaldığımız Yerden Devam


   Sonunda okulumun bu senesi de bitti, kaldı 2 senem. Yaşıtlarım çoktan mezun olup iş hayatına atıldı bile, hatta çoluğa çocuğa karışanlar bile var. Geç olsun güç olmasın değil mi sonuçta. Eğitim sistemindeki yanlışlar gittikçe artıyor. Eskiden herkes en iyi üniversitelere gitmek için can atardı, şimdi ise işsizlik ve Endüstri 4.0 devrimi devreye girdikten sonra işler biraz değişti. Artık daha dinamik ve işini gerçekten en iyi yapan elemanlar aranır oldu. Bir fabrikada işini en hızlı yapanı aldılar, bir şirketin karını en iyi kim artıyorsa onu yükselttiler. Demem şu ki artık ne okuduğunuzun önemi kalmadı, sadece işinizi en iyi şekilde yapın yeter. Bende bu bilinçte ilerliyor ve kendimi en iyi nasıl daha çok geliştirebilirim diye çabalıyorum. Seneye ekim ayında nasip ederse Polonya'da erasmus yapmış olacağım. Oradaki deneyimin bana çok şey katacağından eminim. Gelecek misyonum için birçok riske girmeye hazırım. Çünkü risk olmadan başarı olmaz. Bloğumda fazla aktif değildim, bu süreçte düzenli okula gidiyor, notlar alıyor ve tek bir odakta yoğunlaşıyordum. Akademik kariyerim için yüksek ortalama yapmam gerekiyor. Belki de başka bir alana yönelirim daha sonra o henüz belli değil ama en azından elimin altında bir güvencemin olması çok daha iyi hissettiriyor. Küçüklüğümden beri ailem bana hep bir güvencemin olması konusunda beni eğittiler. Buna hayatta kalma iç güdüsü de diyebilirsiniz. Örneğin beni meslek lisesine gönderdiklerinde elimin altında o yaşta meslek unvanına sahip olabilmem gibi. Yada eş bulurken öncelikle o kişinin evinin olması gibi. Hayatını garantiye almak elbette güzel bir şey ama bana göre değil. Ben kendi hayatımı kendim kurmak, kimsenin emeği değmeden kendim kazanmak istiyorum. Buda beni takdir edilesi yapar :) Hayat bazıları için öylesine kolay ki ailelerinin desteği olduğu için. Ama emin olun kendi emeğinizin zevki ve mutluluğu kadar olamaz. Ben yaşadığım sürece burada yazmaya devam edeceğim. Bazıları gitmeden önce iz bırakmak ister hayata, ben izlerimi birçok şekilde bırakacağım bu dünyada. Çünkü ölüm sizin adınızı anacak kimse kalmadığında gerçekleşir. Sanırım unutulmaktan korkuyorum. Bu yüzden dünyada ismimin silinmemesi için işler yapacağım...

 Elif Sağlık

Kaldığımız Yerden Devam Kaldığımız Yerden Devam Reviewed by Elif Sağlık on 6/05/2018 Rating: 5

9 yorum

 1. Elif, okulumun bu senesi bitti demişsin ya ben de mezun oldun sandım. Gerçi o zamana da fazla kalmamış. Öğrencilik adamı çok yoruyor yormasına da okul bittikten sonra da eski günleri arıyorsun. Tuhaf bir çelişki bu. Gözün aydın olsun, daha nice başarılara imza atman temennilerimle, selam ve sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 sene kaldı :) Çok Teşekkür ederim. İnşallah bakalım

   Sil
 2. Öncelikle yazmaktan vazgeçmeyin derim. Gelelim Endüstri 4.0' a. Ülkemiz için büyük bir fırsat. Bu endüstri devriminde doğru yöntemleri belirleyebilir ve bu süreçlerde yer alırsak sanayii atılımını gerçekleştirebiliriz. Elbette uyum sağlayanlar kariyerlerinde ilerleyecekler, bu devrime uyum sağlamayanlar ise eleneceklerdir. Japonlar her ne kadar 5. devrimi konuşsalar da Avrupa ve Türkiye için biz 4. devrimi uzun bir süre daha konuşacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde uyum sağlamaya çalışalım o halde :) Değerli yorumunuz size teşekkür ederim

   Sil
 3. Rabbim herşeyin hayırlısını versin inşallah dilerim herşey güzel gönlünce olur başarıların daim olsun sevgiler 😊🌸

  YanıtlaSil
 4. Başarılar diliyorum. Dilerim her şey gönlünüzce olsun..

  YanıtlaSil
 5. Basarilarin devamli olsun canim 😍

  YanıtlaSil