Sohbet I


   Bu benim ilk sohbet yazım, daha önce bilgiye dahalı içerikler dışında da yazım olsun istedim. Daha da olacak gibi bakalım...

   Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum %30'u İngilizce olarak. Okul yönetimi ile sürekli bağlantılı halindeyim her zamanki gibi çünkü girişken bir ruha sahibim, araştırıyorum, soruyorum ve haksızlık karşısında mücadelemi sonuna kadar veriyorum. Sanırım tanışmadığım bir rektör kaldı o da başka bir kampüste olduğu için. Yakında o da beni tanır artık :) Arkadaşlarım ile Erasmus mücadelemiz sonunda başarıya ulaştı ve Polonya'dan bir okul bizimle anlaşma yapmayı kabul etmiş. Tam da ümidi kesmişken geldi bu haber hemde, iyi oldu bizim için ama okulun belirlediği ingilizce geçme sınavını kaçırmış olduk. Kontenjan 3 kişi ile sınırlıymış. %50 ortalama, %50 Dil sınavına göre seçiliyormuş. Gideceğim konusunda ümitliyim ancak TÖMER'in belirlediği sınava girmek zorundayız, sinirlendiğim kısım ise gittik şubesine ve bize sadece cumaya kadar vaktimiz olduğunu söylediler oysa hocalar her hafta sınava gireceğimizi söylemişlerdi. Sınav 100 soruluk dil bilgisi, karşılıklı konuşma ve kompozisyon yazmadan ibaret. Ayrıca sınavın ücreti de 195 tl olması da cabası. Stres yaptık, gidemeyeceğiz diye üzüldük çünkü eğer 1.dönem gitmezsek seneye 2'inci sınıflar da dahil olacağından gitme olasılığımız düşüyor. En azından benim açımdan. Bizde girelim dedik, kendimizi deneriz diyoruz ama bir yandan da vereceğimiz para koyuyor :) Gitmesek de pişman oluruz. 

 1 nisanda belirleniyormuş kimlerin gideceği, eylül ayının 1. dönemini de orada okuyoruz, istersek de 1 yıl uzatabiliyormuşuz. Devlet bize 300 euro veriyor ama gidersem burs alsam birinden çok iyi olacak. Gideceğim yerde İngilizce çok iyi bilinmiyor, ancak arkadaşlarım vasıtası ile pratik yaparım belki. Benim amacım deneyim kazanmak. İngilizce seviyem Orta Düzey, çalışmadığım için çoğu şeyi unuttum o yüzden cuma gün gireceğim sınavdan pek ümitli değilim. Bu arada okulun girişimcilik kulübündeyim ve yakında bir kitap çıkartıyoruz. Kitapta benim ismim de geçecek, "Suriyeli göçmenlerin girişimleri" olacak, ve ATO'dan girişimcilik sertifikası alıp ziyaret etmek istiyoruz. Şu an için zor görünüyor, içeriden birini arıyoruz aracı olması için. 

 Bütün bunların dışında bedenen çok yorgun hissediyorum, Opossum hayvanı gibiyim sürekli uyumak istiyorum. Kan değerlerime baktırmam gerek ama kan aldırmaktan aşırı derecede korkuyorum hatta en son aldıklarında bayılmıştım, tansiyonum düşüyor, gözlerim kararıyor ve midem bulanıyor bu duyguyu deneyimlemek istemiyorum. Tahminlerime göre ya kansızlığım vardır ya da vitamin eksikliğim. Her sabah pekmeze başlamam gerekiyor. Boyum 1.74 ve kilomda 50 o yüzden aslında aşırı derecede zayıfım. Ne yapayım kilo alamıyorum metabolizmam çok hızlı çalışıyor sürekli enerji ihtiyacımı karşılıyorum ve hiç aç kalmıyorum gene de alamıyorum işte. Çevremdekiler biraz etli butlu olsan çok güzel olursun diyorlar :) Ben halimden memnunum ve uyumayı seviyorum. 

 Diğer bir konu ise mesleğim gereği kod yazmam gerekiyor, zaten bir adsense hesabım vardı onu da aldılar benden :D Belirsiz trafik tespit etmişler bende anlamadım, bazen kendi reklamına bile yanlışlıkla tıklasan kapanabiliyormuş artık bilmiyorum. Zaten sürekli kuruş kuruş geliyordu şimdi de istemiyorum. Küçüklüğümden beri yazılım okuyorum bu yüzden artık bir uygulama yapmanın vakti geldi de çattı bile. Sorun şu ki dünyanın en kararsız insanı olarak acaba ne yapsam da insanlara daha çok faydam dokunur diye düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatacak olanlar varsa şimdiden önerilerinize açığım. 

 Güncellendi

 Sınavdan B1 aldım. Umarım gidebilirim 😃Sohbet I Sohbet I Reviewed by Elif Sağlık on 3/01/2018 Rating: 5

8 yorum

 1. Umarım sınavı başarıyla geçersiniz. Bol şanslar:)

  YanıtlaSil
 2. Kuzenim de yazılım alanında okumuş biri kaldığı şehrin bütün doktorların bilgilerini topladı ve böyle bir uygulama yaptı şimdi o şehirde kalan vatandaş istediği doktora daha kolay ulaşıyor.
  Belki fikir olur.

  YanıtlaSil
 3. oooo kolay gelsin. Erasmus'a bizim okulda gönderiyor ama benim gitmeye pek niyetim yok açıkçası. Yüksek lisansı yurt dışında yapmayı düşünüyorum. :)

  YanıtlaSil
 4. Öncelikle girişimci bir ruha sahip olduğun için çok şanslısın demek istiyorum. Hep kıskanmışımdır böyle insanları. Çünkü girişimcilik benim için çok uzak bir kavram. Yapmaya çalıştığın, çabaladığın onca şey gerçekten çok güzel. Ben de bu tarz işler yapmak ya da en azından bir şeyler için çabalamak isterdim. Fakat çok kolay pes eden bir yapım olduğu için bir türlü işin sonunu getiremiyorum. Oysa bir tık daha zorlasam kendimi, çabalasam mutlu sonla karşılaşacağım. O yüzden senin yapmaya çalıştığın şeyler çok hoşuma gitti. Umarım Erasmus yaparsın. Muhteşem bir deneyim olur senin için.

  YanıtlaSil
 5. Erasmus hakkında inşallah istediğin gibi olur her şey. :)
  Bu aralar ben de çok kararsızım ve böyle olmak hiç hoşuma gitmiyor. :')

  YanıtlaSil
 6. Tebrik ederim sınavda iyi not almışsın bence gidersin ve ne güzel zayıfsın ya benimde hedefim 52 kilo olmak ama olamyorum bende de hipodytroid var kilo almaya meyiliyim :( stres desen diz boyu Allah en başta sağlık versin Elifim ve herşey gönlünce olsun.Haberini heyecanla bekliyorum.Bu arada son olarak şunu söyleyim shopier de ve tisho dükkan açtım hani sen demiştin online satış sitesi olsa diye bende henüz şimdilik böyle çözüm ürettim umarım beğenirsin.Byeee

  YanıtlaSil
 7. Yazının sonuna kadar yazacağım yorumu düşünüyordum ama bir anda değişti çünkü daha önemli bir mevzuu var: Kararsızlık! Ben de öyleydim fakat farkettim ki karar verme aşamasını ne kadar geçiştirirsem hayatta varmak istediğim yerden de o kadar uzaklaşıyorum. Şimdilerde mümkün olan en kısa sürede düşünüp ardından kararımı veriyorum. Sonucu beklediğim gibi olmasa bile en azından kararsız olmaktan daha faydalı oluyor.

  Sana da öneririm :)

  YanıtlaSil