Neden Evlenmek İstemeyiz


   Çevremizde görürüz bu kişileri, neden evlenmediğini de genellikle yaşı ilerleyince anlarız ve "hala evlenmemiş, yalnız ölecek, malını mülkünü mezara mı götürecek" gibi laflar ile karşılaşırlar. Bilinen bir gerçek var o da şu ki "İnsanlar Çift Yaratılmıştır." ve İnsanoğlunun fıtratında evlenmek ve yuva kurmak vardır. Bu his insan cenine düştüğü an ruhuyla birlikte gelir. Bu hissin körelmesinin çeşitli nedenlerine bakalım : Çünkü niye olmasın, hayatım boyunca gözlem yapıp insan hayatını araştırmaya bayılıyorum. 

 Psikolojik travma etkisi 

 Bu travma etkisi 2 şekilde gelişir; 1) Babası tarafından gördüğü şiddet 2) Sevgilisinden aldığı kalp kırıklığı.
 Küçükken babasının annesine şiddet uyguladığını gören ufaklıklar baba rolünü beyinlerine kazırlar ve ileride eş seçerken sıkıntı yaşarlar. Örneğin sevgilisinin kaba tavırları ve öfke dolu olması onun hoşuna gidebilir daha sonra ise kötü sonuçlarını deneyimleyince sarsılırlar. O yüzden hep söylerim; Çocuklar babalarını ana karakter olarak algılarlar ve eşlerinin de babaları gibi olmasını isterler, aynı şey erkekler için de geçerli onlar da annelerine benzemesini isterler. 2'incisine gelirsek, gene örnek veriyorum; Sevgilisinin onu aldatması onun güven duygusunu derinden sarsar ve sonraki adaylara güvense bile hep bir şüphe barındırır. Onu saran güven duygusu sebebi ile sanki tanıdığı bütün herkes onu aldatacakmış gibi hisseder. 

 Özgürlük takıntısı 

 Bağlılık duygusu elbet bütün çiftler için çok önemlidir fakat herkes için geçerli olmayabilir. Evlenmek büyük sorumluluklar ister ve onun güvenini kırmamak ve sevgi-saygı çerçevesini bozmamak adına koyduğunuz sınırların dışına çıkmazsınız. Eğer çıkarsanız büyük problemler sizi bekliyor olacaktır. İşte özgürlüğüne düşkün insanlar evliliği adeta kölelik-çıkar ilişkisi şeklinde görür. Eşlerinin onlara sınır koymalarını istemezler. İstediği mekanlara gider, istediği kıyafetleri giyer ve istediği kişiler ile takılırlar. Hatta eşlerinden bile sıkılabilirler bir süre sonra. Eşlerine yemek yapmak onlar için büyük sıkıntı olabilir, bu durumu haz etmezler ve eşleri için hizmet etmezler. 

Kendi kendine yetmesi 

 Kendini geçindirecek bolca parası vardır. İstediğini alır ve kimseye de muhtaç değildir. Mottoları "Tek taşımı kendim aldım" dır. Hayatta pozitif bakan insanlardır. Kimseye istedikleri şeyi alması için istekte bulunmazlar. Genellikle kariyerlerine odaklanan insanlardır. Çevreleri çok geniş olduğundan insan sıkıntısı çekmezler. Kısacası seçilmez, seçerler. 

 Deneyimlerinin olması 

 15 yaşındaki Rus bir kızın söyledikleri "Yaşayabileceğim her şeyi yaşadım ölmek istiyorum" Burada kast ettiği şey cinsel deneyimidir. Evlenmeden önce doyuma ulaşmış, merak ettiği ve keşfedecek hiçbir şeyi kalmamış. Daha önce evlilik hayatı yaşayıp boşananlar için geçerli olabilir. Eskiden deneyimlemiş olan evliliği onun için olumsuz gelmiş ve bir daha da deneyimlemek istemiyor olabilir. 

 Fazlasını istemek 

 Mottoları "Sanmıyorum senin maaşın benim benzin parama yetecek" tir. Bunlar evi olsun, arabası olsun, maaşı dolgunculardır. Bu tiplerden uzak durunuz. Elbet para olmadan yaşanılmaz ancak bir süre sonra paranın size yetemeyecek olan şeyleri fark edeceksiniz. Yakışıklı olsun, içkisi-sigarası olmasın, kimseyle konuşmasın, kılıbık olsun gibi alternatifleri uzar gider. Herkes 4-4'lük değildir. Bunlar aradıklarını bulmadan kemikleri toprağa çoktan karışmıştır. 

 Sevgi ihtiyacını karşılamak 

 Bilim insanlarına göre biri ile uzun süre konuşmazsanız deli olur hatta beyniniz size hasülasyon yaratır ve onunla konuşursunuz. Bu insanlar genellikle ya hayvan severdir ya da çevresinde sevgisini karşılayacak birisi vardır. Evlerinde bir sürü evcil hayvanları vardır ve sürekli onlara bakmakla yükümlüdür, bu döngü sonsuza kadar gider. Neden evlenmedikleri konusunda henüz bir fikre sahip olmuş değilim, ama bildiğim tek şey insandan ummadıklarını hayvandan bulduklarıdır. 


 Yalnız yaşayan insanlara elbette saygım var ve saygı duymalıyız da. Birçok sebebi olabilir siz siz olun yargılamayın onları, içlerindeki ateşi bilemezsiniz. Her ne kadar bende bu sorumluluğu zor ve emek isteyen bir olgu olarak bulsam da içimdeki o "Annelik" duygusunu yenemeyeceğim ve yuva kurup Doğanın kanununu uygulayacağım elbet bir gün... 


Neden Evlenmek İstemeyiz Neden Evlenmek İstemeyiz Reviewed by Elif Sağlık on 2/15/2018 Rating: 5

34 yorum

 1. Aslında aşık olmadığın sürece çok manasız ve zorlu bir kurum.evlilik kurumu, akıl işi değil :) Aklın başından gidince evleniyorsun :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru ve mantıklı kararlar vermek gerekiyor

   Sil
 2. Genel kanı insanların evlenip yuva kurmaları gerekliliğidir. Ama evlenmek istemeyen ve buna ihtiyaç duymayan insanlar da çevre istiyor diye evlenirlerse daha büyük problemler çıkar. Mutsuz evlilik, sorunlu çocukları da beraberinde getirir. O yüzden tek başına kendi dünyasında yaşamak isteyenlere de bir şey denemez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu çocuklar ortada kalıyor ya boşanınca nasıl üzülüyorum, Ebeveyn olmak sorumluluk gerektiren bir müessese

   Sil
 3. Evlenmek istemeyenleri anlıyorum, haklı sebepleri var. En azından insanın kendisini bilmesi çok güzel. Ama evlenmek isteyenleri daha iyi anlıyorum çünkü hayalleri var ve benim gibi iyi bir anne babanın çocuğu olabilir. Tabii o eski ilişkiler bu zamanda mucize gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut, hayalleri getirir. Sorumlulukta ise kararlılık

   Sil
 4. Elif'ciğim ben de senin gibiyim, dünyayı, insan davranışları merak ederim. Uzun uzun düşünürüm bu konularda düşünmek yetmiyor psikoloji ve tıp kitapları okuyorum çünkü beynimizin kimyası adı üstünde kimya ve çok etkiliyormuş her davranışımızı. Mesela bir yeğenim psikoloji okuyor, dedi ki bir gün
  "Teyze, hani depresyon diyorlar, intihar etti diyorlar, aslında beynimizdeki belli hormonların azalması, değişmesinden oluyormuş yoksa bir insanın en büyük içgüdüsü hayatta kalmakmış, kimse ölmek istemezmiş"
  Gerçekten de bazen birazcık çikolata, güzel bir müzik dinlemek, kedimizi okşamak ile beynimiz serotinin azlığını dengeliyor ve depresyon dediğimiz duygu geçiyor:)

  Yani evlenmek istememek konusunda da psikolojik çok çeşitli faktörler olabilir.
  Mesela çok iyi tanıdığım bir kız arkadaşım çeşitli nedenler yüzünden bir baltaya sap olamamış denir ya öyleydi ve
  "Evlenirsem ömür boyu koca eline bakacağım, çorabımı bile alacak param olmayacak, bu gururuma dokunuyor, dahası olur da kötü birine düşersem, ondan boşanamayacağım maddi bağımlılıktan ötürü ve ömür boyu belki dayak, hakaret vs. çekeceğim"
  demişti ve hak vermiştim. Bence çok haklı bir neden.

  Yazında bir tek yalnız insanlar delirir, hayvanlara verir kendini kısmına katılmıyorum. Birebir örnek vereyim: Eskiden oturduğumuz apartmanda bir karı-koca aile vardı, kapıcımızdı. Çok şeker insanlardı, 4 çocukları vardı, üstüne bir de Yumak adını verdikleri kedileri. Hatta kediyi kucağına alıp akşam çöp almaya gelirken bana de getirirlerdi sevdiğimi bildikleri için.:) Uzun yıllar Yumak onlarla bodrum katta yaşadı. Birlikte resim çektirmiştim kaybettiğim için çok üzülüyorum. Kedi sevgisinin yalnız olmakla bir alakası olduğunu sanmıyorum, çocukken annem, babam başımdayken, iki - sonradan üç olduk- kardeşim varken de kedi isteyip dururdum eve. Bu başka bir şey...yalnızlıkla alakalı değil inan:) ama yalnız insanların kedisi, kuşu, köpeği, tavşanı olursa gerçekten onlara iyi geliyor. İnsanların nankörlüklerini de buna eklersen, hayvanlardan nankörlük görmüyorsun:))

  Sahi bir de aseksüel olanlar var onlar da evlenmez yani cinsellikten hoşlanmayan, cinsellikten nefret edenler mesela gayet romantik olabilir böyle birisi, ama platonikten öteye gitmez duyguları..

  Eline sağlık...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel anlatmışsınız öyle eksiklerimi de tamamlamış oldunuz böylece, evet hayvan sevgisinin yalnızlık ile ilgisi yok ama hiç yoktan yaşamaktansa insanların tercih sebebi olabiliyor. Hayvan sevgisi gerçekten çok başka. Benim de annem hep öyle derdi "kızım kocandan don parası mı isteyeceksin" diye :))) Bence de çok haklı bir sebep o yüzden bütün kızlarımızın altın bileziği olmalı ve çalışmalı. Cinsellikten hoşlanmayan insanları bilmiyorum araştırmadım, hormonlarının çalışmaması gerekiyor sanırım. Bu yazıyı çevremde gerçekten çok yalnız yaşayan insanlar olduğu için yazdım, neden evlenmek istemediklerini merek ediyordum hep

   Sil
 5. Ahhh son cümle beni anlatmis resmen bende bu zamana kadar yalniz gelmis biri olarak yaziyi çoookk begendim😊

  YanıtlaSil
 6. Evlenmek, bir yuva kurmak, ana-baba olmak ve ömür boyu birlikte yaşamayı istemenin sonucudur evlilik ve bunu yapabilenlere şapka çıkartırım. Ancak ana-baba olamayacak insanları elemek ve durdurmak için bir izin belgesi verecek kurum olmalı, artık buna kesin inanıyorum. Ülkemizde bir kadın için boşanma sonrası epey tatsız durumlar yaratıyor. Erkeğin soyadından kurtulmak için bir sürü kamu kuruluşunu dolaşmak ve mesai harcamak gerekiyor. Sırf bu yüzden bile evlenmekten vazgeçebilir insan. Bence soyadı ve nüfus kütüğünün habire bir babadan, bir kocaya taşınması olayı bana çok sevimsiz geliyor. Nerdeysek orda kalmalı kardeşim !..
  (hah içimi boşalttım valla) :)) teşekkürler yazına.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygusal ve fiziksel yıpranmalar söz konusu, haklısınız. Toplumumuz daha çok bilinçlenmeli bu konuda kanımca

   Sil
 7. A very interesting post, really, but I don't think it can cover all the relatioships. I am married, happily married, but I know many people that did not wed, have children and are happy as they are. Maybe the lack of marriage can be nowadays a refusal to involve the state and the authorities in your personal life.
  Have a beautiful day!
  Regards,
  Flo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You right girl, Sometimes ı allso don't want child, but sometimes ı want. It's very difficult decision for me. Happiness to you then. Thank you for your nice comment :)

   Sil
 8. Evlenmiş olmak için evlenmek istemiyor insan. Çevremdeki çoğu insan sırf yaşı geçiyor diye biraz hoşlandığı bir insanla hemen evlilik yoluna girdi. Ben şahsen öyle bir şey yapmak istemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bende evde kaldım, yaşım ilerliyor psikolojisine kapılsam da dediğin şey en mantıklısı inan :)

   Sil
 9. hayatının eşini bulamamıştır o insanlar bence istediği kişiyi bulunca evlenmek isteyebilirler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da olabilir esra hanım dediğiniz gibi, Bence her insanın karşısına 1 kere de olsa o fırsat çıkıyor diye düşünüyorum, değerlendirip değerlendirmemek size kalmış. Çünkü muhakkak Sual edecektir neden bana doğru eşi bulmadınız diye cevap da verilecektir biz gönderdik onu fakat sen onu göremedin diye...

   Sil
 10. Evliliğin kültürümüzce dayatılmasını hoş bulmuyorum ben de, kişinin kendi tercihi, anlattığın gibi herkesin kendince nedenleri vardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok konuşulan konu bu birde kim napmış, neler yapmış, neden nişanı yapmadılar, kesin ayrılırlar, şöyle böyle diyen insanlar o kadar çok ki, keşke zihniyetleri de biraz gelişebilse

   Sil
 11. Aşık olmadan evlenmemeli zaten, çekilmez..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yere kadar dayanırsınız sonrası dayanılmıyor evet

   Sil
 12. Bence evlenme özellikle hormonların hızlı çalıştığı, karşı cinsi keşfetme zamanlarında kolay verilen bir karar. Akıl biraz daha başa gelip, mantık öne çıkınca daha seçici olunuyor ya da bu düşünceden uzaklaşılıyor. Bizim gibi toplumlarda evliliğin kendisi kurum olarak yüceltiliyor ama hayatını paylaşacağın, sana "sen" olma fırsatı sunan birisiyle bunu gerçekleştirmek çok daha önemli bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu çok beğendim tam da anlatmak istediğim şeydi teşekkürler

   Sil
 13. ben 30 dan önce asla evlenmem derken 22 yaşımda hayatıma doğru kişi olduğunu düşündüğüm için eşimi aldım. Çok şükür pişman olmadım ama 30 yaşından sonra olsaydı çok daha seçici olurdum sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen fırsatı kaçırmamak en iyisi olabiliyor, hayat sürprizlerle dolu olsa da bence insan eşi olacak insanı bir şekilde seçiyor

   Sil
 14. Doğanın o kanunu uyguladığında da blogda yazarsın artık ve biz de tebrik ederiz 😉

  YanıtlaSil
 15. Sahi rahmetli annem de evliydi, üç çocuk annesiydi ama kedisiz ev ev değildir derdi. Kedi sevgisi başka bir şey yani:)))evli, çocuklu bir sürü tanıdığım var hepsi de kedi, köpeklere bayılıyorlar.

  YanıtlaSil
 16. Ben mutlaka evlenilmesi gerektigini düsünmüyorum. Eger asiksan ve ortak bir hayati sürdütecrgine inaniyoraan tamam. Aksi halde akil kari degil ��

  YanıtlaSil
 17. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının buluşma ve sosyal paylaşım noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi bloggerlara tanıtabilir ve diğer bloggerlar ile kolaylıkla irtibat kurabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 18. Hormonla ilgisi var mı bilemiyorum Elif'ciğim, tamamen psikolojik de olabilir, mesela ben televizyonda açıksaçık sahnelere bile bakamıyorum, rahatsız oluyorum, ıyyyy diyorum tiksiniyorum...bana dokunulmasından hoşlanmam mesela bir kız arkadaşımla bile öyle şapurşupur öpüşmek, kucaklaşmak boğuyor beni...bazı yaşlı kocakarılar sarılıyorlar bırakmıyorlar..:)))

  YanıtlaSil
 19. Doğru insan ile olacaksa evlenmeli tabi ki...

  YanıtlaSil
 20. Ben kendime özelim :)

  YanıtlaSil