Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi Nedir ?

   Bulutlu bir hava sarmıştı aniden şehri, yürümeyi çok severdi Neytiri. Kafasına kapüşonunu çekti, ellerini ceplerine sıkıştırdı, yavaş yavaş adımlarla ilerliyordu gideceği yere. Çok sakin bir yapısı ve belirgin yüz hatları vardı, herkes çok severdi onu. Aklında hesap yapıyordu, "1,59 dolar ..?* şimdi kaç tl yapıyordu ?" Derken uzaktan mavi ışık kümesinin hızla geldiğini gördü, hiç düşünmesine fırsat vermeden aniden bembeyaz teniyle bir delikanlı beliriverdi önüne. Sanki birisinden kaçıyor gibiydi, kan ter içinde kalmış, göz bebekleri büyüyebileceği kadar büyümüştü. Elindeki makineyi Neytirine vererek şu sözleri söyledi " Bak bu zaman makinesi, auranı taradım ve senin güvenilir birisi olduğunu gördüm, kuş bakışından baktığımda elmas gibi parlıyordun, ilk önce seni lohusalardan biri sandım ama değilmişsin. Gideceğin zamana ayarlayıp elini deliğine batır, kanın iğne ile batırıldığında istediğin zaman dilimine gitmiş olacaksın." Hızlı hızlı konuşarak devam ediyordu, sanki son nefeslerini veriyorcasına " Uyarıları pür dikkat dinle şimdi, Zaman yolculuğu yaparken başka paralel evrene yanlışlıkla gider ve kendin ile karşılaşırsan tekrar zaman makinesinde başka bir zaman dilimine git, birde eğer geleceği değiştirecek olursan veya gelecekten bahsedersen makine seni buhar gibi yok edecektir" dedi ve hızlıca koştu. Neytiri şaşkındı ve ağzını 1 dakikadan uzun süre açık tuttu, arabanın yüksek korna sesi çaldığında ancak kendine gelebilmişti. Elinde makine ile kalakalmıştı yolun ortasında. Titrek adımlar ve endişeli hali ile evin yolunu tutmuştu. Tam eve girecek iken vazgeçti, şimdi annesi elindekini merak edecek ve başının etini yiyecekti. Evin önündeki banka oturdu ve düşünmeye başladı. Acaba geleceğe mi yoksa geçmişe mi gitmeliyim ? diye hayallere daldı. "Aslında önce ilk insanların olduğu çağa mı gitsem nasıl göründüklerini merak ediyorum doğrusu, bir şey ile karşılaşırsam hemen düğmeye basar giderim oradan, yok yok taşlarlar falan birde o zaman insanlar daha kuvvetli olur beni yıkıverirler vallahi diyerekten vazgeçti hemen. Geleceğe gitsem uyum sağlayabilir miyim acaba orada diye düşünmeye başladı, olsun bakar dönerim tekrar." Sonra durdurdu hayallerini aniden, onun biricik sevdiği vardı, ailesini bırakmak istemedi, sonra ya ölürsem diye düşündü. Yok yok ben en iyisi bunu kırıp çöpe atayım dedi. Tam çöpe atacaktı ki aklına babası geldi aniden, 18 yaşında göçüp gitmiş ve elinden bir şey gelemediği için vicdan azabı çekiyordu içten içe. Geçmişe gidip babasını görecek, notlarını düzeltecek ve en iyi okullarda en iyi dereceler ile okuyacaktı. Sonra tekrar sevdiğim çocuğu bulurum nasıl olsa diyerek zamanı 1 kasım 2000 yılına ayarladı, elini deliğe soktu ve aniden iğne battı eline, küçük bir çığlık attıktan sonra kara deliğin içine çekildi.

 1 kasım 2000 
 Eski evlerinde buldu kendini, yanında sert bir cisim vardı, baktı ki 3-4 bebek var yatağında. Küçükken bebekleri çok sevdiğini hatırladı. Okulunda çok başarılı oldu, çoğu kişi onun bir dahi olduğunu düşünüyordu. Her şey istediği gibi gidiyordu, erişkin bir birey olmuştu artık. Eski sevgilisini aratmaya başladı, sosyal medyalardan birinde nihayet bulmuştu onu fakat başka birisi ile ilişkisi vardı. Demek kaderimde yokmuş, olsaydı başka birini bulmazdı dedi sinirle. 1 hafta sonra acı telefon geldi. Babası 12 aralık 2015 tarihinde trafik kazası sonucu vefat etmişti, gelecekteki ölüm tarihi birebir uyuşuyordu. Gelecek hayatında hastalıktan ölmüştü belki ama bu hayatında da trafik canını almıştı. Aklına gelen ilk cümle "Kaderinden kaçamazsın" lafı olmuştu. Toparlanamadı bir süre, depresyona girip ilaçlar kullanmaya başladı. Tam 10 yıl sonra nihayet hayatı tekrar düzene girebilmişti. Kendine yeni iş bulan neytirin, her zamanki gibi işine gitmişti. Müdür yeni elemanı tanıtmak için odaya girdiğinde karşısında sevdiği çocuğu görünce nutku tutuldu birden. Gene aklına gelen ilk cümle "Kaderinden kaçamazsın" oldu. Hemen orta parmağına bakmaya çalıştı, yüzüğü yoktu. Uzun zamandır bu kadar mutlu olduğunu hatırlamıyordu. 2 Yıl süren flört döneminden sonra evlendiler. Daha sonra zaman makinesini parçalara ayırıp çöpe attı ve Kaderinden Kaçamazsın adlı kitabı yazarak en popüler kitaplar arasında birinci oldu. 


Kelebek Etkisi Kelebek Etkisi Reviewed by Elif Sağlık on 2/05/2018 Rating: 5

39 yorum

 1. Sonu güzel bitmiş en azından. Arada acı veren şeyler olsa da. Kaleminize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Çok güzeldi . 😊 Keyifle okudum . 😊 Kaderden kaçış yok ... Çok doğru . Mutlu günler dilerim , sevgiler . 😊💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle, okumanıza sevindim teşekkür ederim, saygılar :)

   Sil
 3. "kaderinden kaçamazsın" diye bi kitap mı varmş,güzel bi kitaba benziyo.. 🙂
  Vildan N. Karaoğlanın müstakbelimi var onda da kaderinden kaçamazsın diyo,bide Tolganın müziği var.. neyse çok ilginç ve sürükleyici bir hikayemiş,bir an kendimi zamanda yolculuk yapmış gibi oldum..😀 emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birçok esere konu olmuş ne güzel beğenmenize sevindim, teşekkür ederim :D

   Sil
 4. Çok ilginçti Elif'ciğim, zaman makinasının geliş bölümü çok hoşuma gitti, mavi ışıklarla, aceleyle gelmesi çok gerçekçi geldi, geçmişe gittiği halde babasının ölümüne mani olamaması ve kaderin değişmezliği de iyiydi. Ben belki değiştirir babasını kurtarır diye ummuştum. Eline sağlık canım, güzel bir bilimkurgu hikaye olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, sizin hikayelerinizden ilham aldım diyelim :D Hayal kurmak konusunda ve betimlemede çok iyiyimdir ehehe :))

   Sil
 5. Ay ben bu yazdığın gibi, bilimkurgu filmi seyrederken çok heyecanlanıyorum. Altı-yedi seneöncedir, belki daha eski, "bez bebek" diye bir dizi vardı. Tek bölümünü kaçırmamıştım, o geldi aklıma. İlginçti Elif kızım. Aklına sağlık. Kader en iyi koşucudur ve ne zaman ensemizde biteceği ise meçhul...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende çok seviyorum bilim kurguları. Bende izlerdim özellikle sihirli annemi :D En iyisi kaderimizi öğrenmemek ve akışına bırakmak bence :)

   Sil
 6. kaleminize sağlık, ben hayallerimi sizin gibi kelimelere dökme konusunda yeteneksizim, çok güzel yazmışsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sizin de yazabileceğiniz yetenekleriniz vardır, sevgiler :)

   Sil
 7. Zamanda yolculuk merakı pek iyi olmamalı.
  Makineyi parçalamak en doğrusu. Kaderden kaçılamaz, evet :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şey meraktan doğuyor çünkü :)

   Sil
 8. Bu hikaye Abd demi yazıldı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır efendim ben bizzat kendim yazdım

   Sil
 9. hımmmm babanın kaderi acımasızmış yaaa. ah bak geleceğe gitmek isterdim yaaa bin yıl sonrasına filan yanii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bin yıl sonrasına gidebilmek için sanırım başka bir evrene atlamanız gerekiyor çünkü geleceğe gitmeden zaten ölmüş olursunuz dolayısı ile var olmadığınız geleceğe de gidemez ancak geçmişinize gidebilirsiniz :)

   Sil
 10. Çok sevdim..:) elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 11. İlginç bir kurgu olmuş. Emeğinize sağlık, selamlarımla:)

  YanıtlaSil
 12. So nice and interesting review, love it. Visit my blog

  YanıtlaSil
 13. Ben profesyonel birisi yazdı sanmıstım. Yorumda ben yazdim diyince şasirdim. Cok güzel olmus ellerine saglk :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, daha çok yazmaya çalışacağım beğenmenize sevindim :)

   Sil
 14. Hayranlıkla takip ediyorum ve içerikleriniz ile karşılığını buluyorum. Mutlu Bloglamalar :)

  YanıtlaSil
 15. İlginç bir hikayeydi ama güzeldi. emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 16. Bu hikayeden şöyle bir 10 bölümlük hikaye çıkar aslında, bir düşünün bence, konu oldukça güzel çünkü, kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çıkarabilirdim, roman yazmayı düşünüyorum en kısa zamanda :)

   Sil
 17. Zaman yolculuğu her zaman sevdiğim bir konudur :)) Güzeldi, kalemine sağlık :))

  YanıtlaSil
 18. Great post http://www.ludatischenko.com

  YanıtlaSil
 19. Nice blog!
  Follow for follow? please let me know in my blog
  https://stargazershia.blogspot.com

  YanıtlaSil
 20. Çok hoşuma gitti. Keşke biraz daha gezinseymiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanda kaymaktan korktuğu için gezinmedi :D Teşekkürler :)

   Sil
 21. Kaderimizden kaçamayız...Hangi zamanda, hangi yerde ne şartlarda olursak olalım bize yazılan kaderi yaşarız.

  YanıtlaSil
 22. Güzel Hikaye olmuş gerçekten elinize sağlık :)

  YanıtlaSil