İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat Edin !


 Google şirketinin telefonlara reklam amaçlı eriştiğini biliyoruz, örneğin araba markalarına bakıyorsunuzdur ertesi gün size araba markalarının reklamı çıkıyordur. Bunun gibi yöntemler mevcuttu, fakat daha sonra Facebook şirketinin sahibi Mark Zuckerberg önce bilgisayarını bantladı daha sonra sahibi olduğu telefonuna güçlü bir yazılım geliştirdi. Peki bütün bunları neden yaptı ? Teknolojinin ihmalleri azımsanmayacak kadar tehlikeli boyutlara ulaşıyor. 

 Geçen sosyal medyada paylaşılan ve herkese korku salmaya yetecek o yazı

 Bu yazı kadınlar kulübünde bir bayan tarafından paylaşılmış, sonraki diğer yorumlar da bayanı destekleyecek kanıtlar vermiş, onların da başına geldiklerini söylemişler. Öncelikle indirdiği uygulamadan bahsetmek istiyorum. Faladdin bir fal uygulamasıdır. Bende bunun doğru olup olmadığını kanıtlamak için indirdim, öncelikle zaten olabilecek şeyleri paylaşmıştı çünkü orada kayıt yapılırken bekar veya evli olup olmadığınızı seçebiliyoruz ona göre de yorum yapmak ise zaten çok basit bir konu. En son yorumunda bir olayın gerçekleşeceğini söylüyordu bende pek önemsemedim, 2 hafta sonra olay gerçekleşince ben epey bir ürktüm, belki de gerçekten sağlam yorumcuları vardır diye düşündüm. Kardeşim ise hiç kahve içmeyen birisi olarak sırf bu uygulama için kahve falı baktırıyor söylediklerine göre de çıkıyor. 

 Telefondaki verilerimize ulaşıyorlar
Bütün bunları geçelim ve bir hesap yapalım, Bu uygulamanın tam 1 Milyon indirilmesi var, bunların 500'ünün aktif olduğunu düşünürsek ve her dakikada 100 bin yorumun geldiğini düşünelim. Her bir yorumun ortalamada 20 dakika yorumlanma süresi var bunlar için ise hadi 2500 elemanı olduğunu düşünürsek bile yapacakları yorumlar yetişmeyecektir. Burada şu ortaya çıkıyor 2500 eleman gerçek yorumcular, geriye kalan yorumlar için ise yapay zekalı bir bot kullanıyorlar. Peki bu yapay zeka ne yapıyor ? Öncelikle telefonunuzdaki son konuşmalarınızı, son mesajlarınızı okuyup analiz ediyor. Daha sonra ise size bu şekilde aktarıyor olabilir. Henüz bu uygulamanın gerçekten kullanıcıların kameralarına, konuşmalarını dinlediklerine ve whatsapp uygulamalarınıza girip girilmediği kanıtlanmadı, Böyle bir şey ortaya çıkarsa da tam bir skandal olur.

 Bütün bunların haricinde gerçekten indirdiğiniz uygulamalara dikkat edin çünkü 
-Kameranıza 
-Mikrofonunuza
-Diğer uygulamalarınıza
-Resimlerinize, Videolarınıza kısaca Galerinize
-Konuşma kaydınıza
                                  Ulaşabilirler...

İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat Edin ! İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat Edin ! Reviewed by Elif Sağlık on 1/23/2018 Rating: 5

41 yorum

 1. Yeni teknoloji ile ulaşım imkanı çok kolay maalesef :(

  YanıtlaSil
 2. Interesting post dear! thanks for sharing xx

  YanıtlaSil
 3. Kahveyi çok severim ama fal baktırma gibi bir alışkanlığım yok neyse ki :)) Ama bu tarz programları kullanan arkadaşlarım var, uyarayım onları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben mümkün oldukça uzak dursunlar bu tür uygulamalardan diye sürekli uyarıyorum çevremdekilere

   Sil
 4. Bence ulaşılmayan bir yer kalmamıştır artık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Televizyonlara kadar ulaştılar, evet

   Sil
 5. google'ı ne kadar sevsekte bizi kontrol ediyor gibi hissediyorum.Açıkçası google'ı sevmiyorum ama en temiz tarayıcı o gibi gözüküyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarayıcı konusunda Chrome kullanıyorum fakat güvenilir mi bilinmez

   Sil
 6. Gerçekten dikkat edilmesi ger

  YanıtlaSil
 7. Telefonumda kendi kendine uygulama başlamıştı. Haberler birşeyler falan sürekli mesaj veriyor. Geçen ay yurt dışına çıkacağım sabah uçağa yetişmeniz için şimdi çıkmanız gerekiyor mesajı gördüğümde şok oldum. Uçak biletimi ben almamıştım, Can bana mail atmıştı, herhangi bir yere yazmamıştım. Korku filmi gibiydi. Mailler hep ortada sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi yaşayan birçok kişi var bu şekilde, kişisel bilgilerimiz bile güvende değil

   Sil
 8. teşekkür ederim, zaman zaman ben de düşünüyorum uygulama indirirken, şimdi daha çok dikkat edeceğim :)

  YanıtlaSil
 9. Bence de dikkat edilmesi gereken bir durum gerçekten bir çok uygulama indiriyoruz güzel bilgilendirici bir paylaşım olmuş emeğine sağlık canım benim sevgiler

  YanıtlaSil
 10. Evet gerçekten de indirdigimiz uygulamalara dikkat etmemiz gerekiyor anlaşılan.Bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygulama indirirken özellikle nelere izin verdiğimize bakmamızda fayda var

   Sil
 11. Biri bizi gözetliyor galiba..
  Tehlike kokusu aldım. Bilgilendirici ve uyarıcı yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 12. Important information! Thanks for sharing.
  www.thefancycats.pt

  YanıtlaSil
 13. Çoğu uygulamayı yüklemek için zaten bu izinleri onaylamış olmamız gerekiyor. Çok ciddi ihtimaller konuşuluyor ki bir o kadarının da gerçekliği kesin, inkar edilmiyor. Tabi "ne yapılabilir?" kısmı gülünç. Tedbir almak için hiçbir yerde öğretilmeyen, üst düzey bilişim bilgisine sahip olmak gerekiyor bazı konularda. Teknoloji bize daha neler getirecek, merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim korkum yapay zekalardan yana :/

   Sil
 14. Bu bana Snowden filmini hatırlattı...

  YanıtlaSil
 15. çok önemli detaylar,tebrik ederim..ben daha da ileri gideyim,belki bilmeyenler için faydası olur..abd istihbaratı ile google'nın (hatta buna facebook,twitter gibi uygulamalarda dahil diyebiliriz) beraber çalıştıklarını ve bu nedenle elimizdeki tüm teknolojik aletlerin içerisine bir şekilde sızdıklarını,bizleri gözetlediklerini zaten sizinde belirttiğiniz gibi hepimiz biliyoruz..yalnız bu gözetlemeler sadece kameralarla olmuyo,"ekranlardaki pixel verilerini kamera görüntüsüne çevirerek" (bu da çok özel yazılımlarla olabilir ki bunun da abd istihbaratında gizli bir şekilde kullanıldığı varsayılıyo mesela), kullanıcıları yani bizleri çok rahat bir şekilde izleyebiliyorlar..yani şu an ekran başındaysanız ve kameranızı tıpkı facebook lideri zubberck gibi bantlamışsanız,bunun hiçbir faydası olmucaktır,çünkü ekran pixleriyle bu iş zaten yapılıyo..evt aslında biraz paranoyak bir düşünce gibi gelebilir ama olmayacak birşey de değil..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekranın arkasına koymuşlarsa olabilir onun haricinde ne diyeceğimi bilemedim umarım böyle bir şey yapmış olamazlar

   Sil
 16. Milyon dolarların döndüğü pazarlama dünyasında işi şansa bırakmıyorlar tabii.
  En son hangi sitelere girmişiz, mailde hangi kelimeleri kullanmışız, arama satırına ne yazmışız hepsi taranıp analiz edilip hooop karşımıza çıkıyor. Aslında gayet de güzel yönlendiriliyoruz. Çok korkunç!

  YanıtlaSil
 17. Uygulama indirirken istenen izinler, herşeyin kanıtı aslında :) Direkt bize söylüyorlar aslında mesajlarınızı okuyoruz, telefonunuzda bazı değişimler yapabiliriz, biz de saniyesinde sanki çok önemsiz şeylermiş gibi kabul ete tıklıyoruz :) Bu iş çığrından çıkalı çok oldu, gerçekten uygulama indirirken çok dikkat etmemiz lazım.

  YanıtlaSil
 18. Yaa ne kadar ürkütücü. :( Çok dikkat etmemiz gerek...

  YanıtlaSil
 19. Aman allahim ilk defa boyle birseye rast geliyorum bir donem bende indirmistim o uygulamayi.Bu yaziyi bütun çevremle paylaşip bilgi sahibi olmalarini istiyorum 😊.Tesekkurler 🤗

  YanıtlaSil
 20. Gerçekten çok kötü bir durum bu. Girdiğimiz her uygulama kötü amaçlarla yüklü programlar şeklinde karşımıza çıkıyor.

  YanıtlaSil
 21. Bir fotoğraf edit uygulaması indireyim dedim nalet etmiştim kuzum, mesaj yazsam reklam çıkıyor, ekranı açmak istesem reklam... İşin kötüsü uygulamayı silince bile bazı bilgilere ulaşılabiliyor olunması... Çok rahatsız edici gerçekten...

  YanıtlaSil
 22. Olsun :) faladdin beni mutlu ediyor :)))

  YanıtlaSil
 23. Teknoloji güzel ama fırsatçılar her daim peşimizde. Bu bireyler ya da kuruluşlar olarak düşünürsek kimin ne için hizmet sağladığını ve asıl amacının ne olduğunu hiçbir zaman bilemedik. Facebook kedi maması olayından sonra facebook kullanmaya ara verdim. Çok yakında birçok sosyal medya platformunu da bırakmayı planlıyorum. :)

  YanıtlaSil
 24. Hiç şaşırmadım. Bu dünyada çıkar için yapılmayacak hiç bir şey yok.

  YanıtlaSil
 25. yorumları okudukça bile ürperiyor insan . filmlerde izlerdik böyle şeyleri ama hepsi gerçek olmaya başladı

  YanıtlaSil