Lüks Düşkünlüğü bir Hastalık mıdır ?


   Sanayi devriminden sonra özel mülk anlayışı da sıçrayışa geçti. Mallar özelleştirildi, kişiselleştirildi. İnsanların sunumuna ve beğenilerine göre değişti ve gelişti. Hayatlar da ikiye bölündü. Öncelikle Lüks ne demek TDK ne demiş bakalım;
Kısaca her şeyin fazlası, aşırısını lüks diye açıklanmış. 

Ekonomik planlamamıza bakalım
 Öncelikle bütçemizi ele alalım. Ekonomik planlama yaparken Maaşımızın 1/3'ini tasarrufa ayırmamız gerekiyor, yani birikime. 2/3'sini ihtiyaçlarımıza göre.
1/3'ini de eğer ihtiyaçlarımıza ayırdığımız bütçe fazla geliyorsa o zaman dilediğimiz gibi bu parayı harcayabiliriz. 
  İşte Mantıklı düşünen insanlar genellikle bu ekonomik planlamaya uyarlar. Bunun dışında kalan kesim de ihtiyaçlarına ayırdıkları bütçe ile kendi istekleri doğrultusunda mal aldıkları zaman yıpranmaya uğrarlar. Bu durumda ya ihtiyaçlarını alamayacak ya da borca girecektir. Birçok kişi bu durumda kredi kartlarına başvuruyor. 

Neden elimizdeki ile yetinmiyoruz ? 
 Gelelim asıl meselemize, neden elimizde zaten bulunan, üstelik yıpranmamış bir ürünümüz var iken yenisini istiyoruz ? 
 İnsanlar doğa gereği adapte olma içgüdüsü ile doğarlar, bu durum olayı etkiliyor mu bilinmez ama insanlar başkalarına özeniyorlar. Eğer ürünü elde etmezler ise ruhsal bunalıma girdikleri an hastalık derecesine giriyor. 

 Günümüzden örnek verilmek gerekirse bir çok örnek verebilirim fakat gerek yok, benim anlatmak istediğim şey insanların ne aldığı, hangi markalardan giyindiği de değil. Benim asıl söylemek istediğim şey ihtiyaçlarınıza ayıracağınız bütçeden harcama yapmanız. Kısaca ayağınızı yorgana göre uzatmanız. 

 İleride yuva kuracaklar var ise lütfen Ekonomik planlamalarını bu yönde yapsınlar. Ülkemizin yarısından çoğu borç batağında. Bu bilinçli bütçe planlamaları da evlenmeden önce çiftlere kurs olarak verilebilse daha güzel olur. Tabi bu durumda bize maaşlarımızı veren asıl kuruma sorulmalı ? Acaba bize ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kadar maaş veriyor musunuz diye... 
Lüks Düşkünlüğü bir Hastalık mıdır ? Lüks Düşkünlüğü bir Hastalık mıdır ? Reviewed by Elif Sağlık on 12/06/2017 Rating: 5

44 yorum

 1. Kesinlikle hastalık,alma hastalığının bir sonraki evresi :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan psikolojik olarak bunalıma girmemeli

   Sil
 2. Özenti var ya özenti çağımızın baş belası olmuş durumda . Kimse kimseden eksik kalmıyor ve hep daha çok harcıyor . Berbat bir durum gerçekten ...

  YanıtlaSil
 3. İhtiyaçlarımıza göre asla maaş almıyoruz tabii...nerede o günler?:((( Soruna gelince lüks düşkünlüğü kesinlikle bir hastalık.
  Hani var ya 500, 1000 çift ayakkabı, çanta alanlar kesin hasta. Bunlar çocukken çok mu yoksulluk çekmişler bilemiyorum ama bence ne kadar yoksulluk çekerse çeksin, ki AYIP DEĞİL, bu bir bahane olmamalı. Şükür hiç pahalı olsun, marka olsun, lüks olsun, komşuda var bende de olsun diye bir isteğim olmadı. (Zaten olsa da bütçem yetmez o ayrı)olmaz, olmayacak.

  Eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel dile getirmişsiniz düşüncenizi, gösteriş için olmamalı bu kadar

   Sil
 4. Evlenmeden önce ailenin yanında yaşıyorsan evet belki tasarruf sağlanabilir diye düşünüyorum tabi belirli bir düzenli gelirin varsa... Ama hayat şartlarını düşünürsek gerçekten de çok zor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat şartları türkiye sınırları içerisinde gerçekten çok zor.

   Sil
 5. biz galiba en mantıklısını yaparak kredi kartı çıkarmadık. kullanmıyoruz. elimizde para varsa harcıyoruz, yoksa zaten imkanı yok :) bence lükse en büyük teşvik kredi kartından geliyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Kredi kartı çıktı benim iki yakam bir araya gelmemeye başladı.

   Sil
  2. İnsan aldıkça alıyor, bir süre sonra kontrolden çıkabiliyor maalesef

   Sil
 6. İhtiyacımızdan fazlasını harcıyoruz diye düşünüyorum.

  Dizüstü bilgisayarımın şarjı tutmuyor. Zaten masaüstü gibi kullandığımdan önemsemiyorum. Pilini değiştirmek de istemiyorum çünkü yakında başka yerleri de dökülebilir. :) Ya da ihtiyaç kalmaz kim bilir? Diğer konularda da israf konusuna dikkat etmem lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimizdeki ile yetinmeyi bilmeliyiz, ihtiyacınız var ise alınız

   Sil
 7. Sondaki soruya dürüstçe verebilecek kurum varsa tebrik ederim :D Kesinlikle haklısın kuzum gelirin bir kısmı birikime ayrılmalı ve herkese harcaama konusunda eğitim verilse keşke ama öyle olsa bu kimsenin işine gelmez diye düşünüyorum :P öpüyorum çok :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşine gelmek zorunda toplum olarak bilinçli tüketiciler olmalıyız ama canım. :*

   Sil
 8. Aydınlatıcı bir yazı olmuş. Gerçekten özellikle son zamanlarda medyanın etkisiyle birlikte insanlar sürekli yeni bir şeyler almaya teşvik ediliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal Medyanın etkisi çok büyük bu konuda

   Sil
 9. Evlenirken çılgın harcamalar yapanlara üzülüyorum en çok, senelerce onun borçlarıyla boğuşuyorlar sonra. Değer mi bu strese ve yorgunluğa?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde şu an evlenip de borç batağında yüzen onlarca arkadaşım var, ne diyebilirsin ki. İmkanlar işte

   Sil
 10. Kişilikle alakalı durumlar bunlar. Parası çok olup lüks yaşam adına savuranlar var, yine parası olup cimri olanlarda var. Maaşlı olanların durumu apayrı.Hele çoluk çocuk varsa kesinlike tutumlu olmaları gerekir.Hayat çok pahalı asla savurganlık edilmemeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parası olmayıp eli açık insanlar tanıyorum ben, ve kalpleri zengin oldukları için onların parası hiç tükenmeyecek

   Sil
 11. Bunların hepsi kapitalizmin suçu:))) Aslında hepimiz bunun farkına varıp gereksiz şeyleri almamaya çalışmamız gerek. Bir çok insan kredi kartı borçlarını bu yüzden ödeyemiyor.Ama almaya da devam ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bir düzen yaratalım o halde :)

   Sil
 12. Bizim millet yorgan falan takmıyor. Ayaklar hep dışarıda 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki çoğu kişinin de öyle

   Sil
 13. Artık insanlar kullandıkları markalara göre yargılanır olmuş. Kimse kaliteye bakmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Marka var ise kalite de oluyor fakat buna takılmamak gerekir, işinize yarıyorsa alabilirsiniz gene.

   Sil
 14. kesinlikle haklısın ama tv. sosyal medya sanki tüketimi arttırıyor gibi bütçeye çok önem veren olduğunu düşünmüyorum özellikle en çok merak ettiğim şey ise gerek bloglarda ve gerekse instagramda çok genç yaştaki arkadaşlarım makyaj koleksiyonu nasıl elde ettikleri...Örneğin Naked paletlerin orjinalinin tanesi ortalama 200 250 tl arası hepsine sahip sadece paletleri 1000-1500 tl arası nasıl oluyor çözemiyorum gerçekten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ailesinden zengin olduğunu düşünüyorum fakat gene yanlış bir tutum

   Sil
 15. Bozulan eşyayı tamir ettirmek bile artık orijinal mal ile aynı fiyata geliyor. 2. El desen onu bile sıfır fiyatına satın almak zorunda kalmak var. Yani her şey daha çok tuket ve reklam izle üzerine dönüyor. "Hava Atmak" "Farklı Olmak" gibi düşünceler zaten insanların zihnine kazındı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru, onların hayatlarına özenip bunalıma giriyorlar, bu durumu yaşamak çok üzücü.

   Sil
 16. kabul etmek istemesek de hepimiz seviyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet seviyoruz, fakat ben bazen keşke evliyaların yaşadığı gibi tek tük kıyafetim olsa diyorum, dünya hayatına çok fazla kafa yormuyor muyuz sizce ?

   Sil
 17. işallah hepimizin maaşı öyle olur :)

  YanıtlaSil
 18. Yakin cevremde o kadar cok fazla var ki luks duskunu insan.🙄Kesinlikle hastalik!Sonu gelmiyor isteklerin bir muddet sonra,bagimlilik gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyanın kıyameti gibi bir hastalık ile boğuşuyoruz. Kimse dönüp de içsel ruhlarını göremiyor artık

   Sil
 19. Nice post!! Your blog is interesting!!
  I follow you. Mind following back?

  http://asweetwoorld.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 20. "senin teman güzelmiş,kıskandım seni,ben de hemen gideyim pazardan bloguma yakışır güzel bir tema alayım.." 😀 işte lüks düşkünlüğü bu tür duygularla başlıyo..kıskançlık,çekememezlik,özenti içinde olmak,duygusal çöküşler vs vs..tamamen iyi niyetle,duygusal olarak başlayan bu tür duygular,sonunda insanı çaresiz hale getirebiliyor..galiba "paramız /maaşımız kadar" ihtiyaçlara odaklanmamız yerinde olacaktır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende acaba tekrar değiştirsem mi diyordum temamı :) Aynen insanlar bazen ne yaptığını bilmiyor garip duygular içerisinde buluyoruz kendimizi

   Sil
 21. güzel bir yazı olmuş canım emeğine sağlık ^^

  YanıtlaSil
 22. bende de para harcama hastalığı var maalesef :(

  YanıtlaSil
 23. sosyal medyanın çok büyük etkisi var bence insanları tüketime yönlendiriyor

  YanıtlaSil
 24. Aslında sorun çok fazla şey görmek. Birbirinden etkilenmek. Ve insan tuhaf bir varlık. İstemenin sınırı yok insanda. Gördüğünü istemeye başlıyor. Araya kıskançlık giriyor. Elindeki ile yetinmemeye başlıyor insan. ve gelsin harcamalar. Eee ne demişler bir şeyi sık sık tekrarlarsan alışkanlık haline gelir. Lüks tüketiminin en büyük sorunu alışveriş yapma alışkanlığı. Yani bazıları sırf almış olmak için alıyor.

  YanıtlaSil