Jandarmalar tarafından Çevirildik !


   Gün geçmiyor ki olmadığım bir yerde aksiyon olmasın, uğursuz muyum şansız mıyım anlamadım bende. Bolu'dan kuzenim geldi, halamda "hava bugün güzel Beypazarı'na gidelim" dedi. Bizde hazırlığımızı yaptık yola çıktık, ne zamandır görmek istiyordum tarih kokan sokakları... 

 Biz yola çıktık varış noktamıza 33 kilometre kala arkamızda jandarma belirdi, siren seslerinden sonra önümüzü kestiler. Biz neye uğradığımızı şaşırdık tabi, hırsızlık yapmadık, adam öldürmedik. Hepimiz şaşkın şaşkın olayı kavramaya çalışıyoruz ne oldu diye. Tam bir Amerikan filmi gibi yani anlayacağınız. 2 Er Asker indi arabadan biz tabi 4 gözle bekliyoruz ağızlarından çıkacak kelimeyi. "Hanımefendi arabanız çalıntı gözüküyor müdahale etmek zorundayız" Haydaa dedim nereden çıktı hala bu şimdi. O da durumu izah etti 2005 yılında kapısının önünden plakaları çalınınca eski plakasını çıkarmış. Oradaki memur'da kayıttan düşmeyince hala plaka çalıntı olarak gözüküyormuş. Buraya kadar her şey tamam da 12 yıl olmuş daha yeni mi patlak verdi dedim. Meğersem devlet OHAL'den dolayı sistemleri yenilemiş. Artık Plakalar bilgisayardan şap diye okunuyor. O arabanın muayenesine kadar her şey sistemden görünüyor. Yani Dikkatli olmak lazım o yüzden. Askerler komutanlarını arayıp durumu izah edince araçları ile gelip onları takip etmemizi söylediler, Jandarma karakoluna kadar gittik. Halam ifadesini verdi. 15 gün içinde yenisini çıkarması gerektiğini söyleyince bıraktılar. Bizde yarım kalan gezimizi tamamlayalım dedik. Çarşıya gittik gezdik, Oranın meşhur olan Beypazarı kurusunu, havucunu ve tarhanasından aldık. 

 Çarşıda birçok tarihi binalar görebilirsiniz. Gerçi Beypazarı evlerinin hepsi tarih kokuyor ya. Akşam yemeğimizi gözleme ve yayık ayran içerek tamamladık. Oranın yöresel insanları genellikle şalvar giyiyor. Gençler de çoğunlukta oradaki okullardan dolayı sanırım. Fakat orada yaşayamam diye düşünüyorum. Vaktimiz olsaydı İnönü'nü görecektik fakat hava yeterince kararmadan yola çıkalım dedik. Bilmeyenler için Beypazarı Ankara'nın 25 ilçesinden biri. Bana küçücük bir kasaba gibi geldi :) Gezip görmek için gidebilecek yerlerden biri.   

Jandarmalar tarafından Çevirildik ! Jandarmalar tarafından Çevirildik ! Reviewed by Elif Sağlık on 12/03/2017 Rating: 5

29 yorum

 1. Aaa, geçmişler olsunnnnn:((((Beypazarı'na hiç gitmemiştim ne güzelmiş. Emeğine sağlık, fotoğraflar harika. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler gezmek için gidilebilir 😉

   Sil
 2. Neyse ki ciddi bir durum değilmiş. Vakit kaybı tabi.

  YanıtlaSil
 3. Çok geçmiş olsun. Neyse ki fazla uzatmamışlar. Beypazarı'na yıllardır Ankara'da yaşamama rağmen bir türlü gidemedim. En kısa zamanda inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bir gün gitmeniz dileğiyle

   Sil
 4. Geçmiş olsun. Bizim aracımızda bulunduğumuz şehrin plakası değil. Şehir içi çevirmelerinde ilk bizi çeviriyorlar :)

  YanıtlaSil
 5. Beypazarı deyince aklıma Beypazarı kurusu geliyor :) Çok güzel bir yer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle benim aklıma da 40 katlı baklavası geliyor 😉

   Sil
 6. Ohal olmasa hiç denetleyecekleri yok demek ki :) Trajikomik ne deyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle evet baya sıkı bir denetim var

   Sil
 7. Benimde görmek istediğim yerlerden bir tanesi beypazarı :) geçmiş olsun cankn bu arada , ama zaman boşa girmiş malesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gidip görülmek için güzel bir yer :)

   Sil
 8. Geçmiş olsun caınm.Beypazarı'nı görmedim ama aklımda oralara gitmek.

  YanıtlaSil
 9. macera olmuş :)) bizim bi tanıdığımızın da arabasını bağlamışlardı. yeni aldığı araç çalıntı çıkmıştı :(

  YanıtlaSil
 10. Çok geçmiş olsun ciddi konularda da keşke bu kadar duyarlı olsalar. Gene de moralinizi bozmayıp geziye devam etmeniz de iyi olmuş. Otantik bir yere benziyor, çarşısı da çok ilginç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz farklı bir kültürleri var tabi başkente göre. Öyle oldu boşuna gelmeyelim dedik

   Sil
 11. ha haaa cem yılmaz esprisi gibi bu yaa :)

  YanıtlaSil
 12. geçmiş olsun insan şaşırıyor tabi yaşamak daha farklı olayı aman efendim çok dikkatli olalım

  YanıtlaSil
 13. Beypazarına gidipte beypazar kurusu, havucu ve tarhanasından almak olmazdı zaten. Beypazarın bir de güveçte saatlerce pişirilen etli pilavı meşhurdur. Yemekten sonra da beypazar maden suyu içilir :)

  Konu yemek olunca yine dayanamadım yazdım. Çok büyük geçmiş olsun bu arada. Allahtan sorun çıkartmamışlar.

  YanıtlaSil
 14. Şaka gibi gerçekten kuzum, bununla geçmiş olsun Türkiye'de başımıza neler geleceği belli olmuyor maalesef... Beypazarı görmeyi çok istediğim yerlerden biri fakat gitmek kısmet olmadı henüz :))

  YanıtlaSil
 15. Geçmiş olsun, ben de Beypazarına gitmek istiyorum çok merak ediyorum bir türlü fırsat bulamadım.

  YanıtlaSil