İleride Bozulacak Şekilde Tasarlanan Ürünler


   Belki bileniniz vardır, belki yoktur. Gerçek şu ki aldığımız çoğu ürün ileride bozulacak şekilde tasarlanıyor ! 

  Kapitalizme bağlamak doğru mu bilmiyorum fakat, daha çok kar elde etmek için ürünler profesyonel bir mekanizma sayesinde bozulacak şekilde üretiliyor. Buna kullandığımız birçok eşya da dahil. 

Peki ne zaman durumlar böyle oldu ve durdurulamıyor ?
 Bunun kesin tarihini vermek mümkün değil fakat sürekli gelişen ve beraberinde getirdiği rekabet endüstrisinin sebep olduğu düşünülüyor. Hatta birçok firmanın elinde modellerinin çok üst versiyonlarına ait ürünler bulunmakta. Fakat bunları piyasaya çıkarmak ve yenilerini üretmek için müşterilerinin elinde bulundurduğu ürününün çöp olması gerekiyor. Piyasa tek başına hareket edemez, bunun için ortak belli başlı prosedürlere dikkat etmesi lazım. Peki müşteri bunun farkında değil mi ? Bence farkında fakat yapacak hiçbir şey yok sonuçta ürünleri bozulduğunda çöpe atmaktan başka bir çare bırakmıyorlar.

En basit örneği ile kulaklıklar 
 Hepimizin illa kulaklıkları bozulmuştur. Hatta gidip en pahalı markalısını aldığımızda bile... Hayatımda en çok elektronik aldığım ürün. Belki yılda 5 kez falan değiştirdiğim olmuştur. Bazen kendim tamir etmeye çalışsamda orijinalliği bozulduğundan gene işe yarar bir yöntem değildi. 

 Bir gün telefoncuya gittim ve "Abi bıktım valla sürekli kulaklık değiştirmekten şimdilik beni idare edecek ver bir kulaklık, yenisini daha alamam" dedim. O da kesinlikle çok haklı olduğumu ve kulaklıkların içerisinde bulunan çok ince kablo sayesinde sürekli bozulduklarını söyledi. Oraya kalın kaynak yapıp bozulmamasını sağlayabilirler oysaki, ama işlerine gelmez illaki bozulsun bizde gidelim yenisini alalım tekrar ve tekrar. Neyse bana daha ilk tasarlanan android kulaklıklardan biri olan Samsung markasının ilk üretimlerinden olan bir kulaklık verdi ve bu üründe oynama yapmadıklarını söyledi. Dediği de çıktı, gerçekten de şu an 3 senedir kullanıyorum daha da bir şeyi yok tosuncuğun. 

 İphone telefonlarının üretim hataları  
 Benzer bir hadise de bu olayda gerçekleşiyor. İlk üretilen iphone 3'ler evet çok kalındı belki ama çok da dayanıklıydılar. Sonra iphone 4 çıktı teknolojik olarak daha üstündü, asıl mesele ondan sonra çıkan iphone 5'ti, daha çok şarj yiyor ve sürekli kasıyordu. Gene millet bir sonraki telefonu bekleyip aldılar ne yazık ki 6'da öyle çıktı. Ama 6s için aynı şeyi söylemeyeceğim. Daha sonraki üretimleri hakkında yorum yapamayacağım çünkü neler döndüğünü daha ben bile bilmiyorum. 

 Evimizdeki birçok elektronik eşya bozulurken anneannemin evindeki eşyalar hala çalışır vaziyetteydi. Eskiden üretilen ürünler bu şekilde değildi ve kolay kolay bozulmazlardı. Yani demek istediğim illaki bozuluyor, ürün bozulmasa bile onun prizinden kaynaklı da olabiliyor. Ürünü biz üretmediğimiz için ise elimizden bir şey gelmiyor. Piyasa bu şekilde ilerliyor maalesef 
İleride Bozulacak Şekilde Tasarlanan Ürünler İleride Bozulacak Şekilde Tasarlanan Ürünler Reviewed by Elif Sağlık on 12/10/2017 Rating: 5

35 yorum

 1. Ve ne olursa olsun mecbur kalıyoruz almaya. Bu yüzden bende abartıyı sevmiyorum. İsimi gorebiliyorsa ne ala, daha fazlasi daha iyisi bilmem ne rengi diye aklimin ucundan bile geçmez :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel böyle düşünmeniz :) Sizi tebrik ediyorum

   Sil
 2. Kulaklık konusunda zamanında ben de çok çekmiş bir insan olarak Sennheiser marka kulaklık öneririm size. Üç ya da dört yıldır gayet memnun bir şekilde kullanıyorum. Dünya çapında bir markadır zaten kendisi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneriniz için teşekkür ederim mutlaka aklımda olacak

   Sil
 3. evet çok haklısınız, eski eşyalar daha dayanıklıydı, yeniler çabuk bozuluyor zaten yeni modelleri çıkınca herkes değiştirmek istediğinden bozulmaları belki de daha iyi oluyor, bir köşede atılıp kalmıyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de bilemiyorum ama kanepemi aylardır satamıyorum, belki de millete artık cazip gelmiyor eski eşyalar bilemiyorum.

   Sil
 4. Eskiden aldığımız ev eşyaları için benim yaşımdakiler ve yaşıma yakınlar bilir "evladiyelik" sözcüğü kullanılırdı. Alınan eşyayı evlatlar da kullanırdı.:) Mesela 1960'larda alınan kanepe, koltuklarımız, masası, büfesi ve aeg marka açık yeşil renkte buzdolabı (tabii o yıllarda yapıldığı için sıksık buzluğun suyunu boşaltma eziyeti var)duruyor kullanılıyor yani, ama şimdi bir laptop 2 yılda bozuluyor! Bu arada yalan olmasın aklıma geldi o abimdeki buzdolabının bir kez motoru komple değişti bozulmuştu:)e o kadar olacak..:) eskiler gibi yok sağlam yapıyorlardı, şimdi çürük çarık yapıyorlar belki de kapitalizm yüzünden çabuk bozulsun, yenisi alınsın diye:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde 3'üncü dizüstü bilgisayarım olacak diyebilirim, bu da bozulacak diye içim gidiyor şimdiyse. Öyle bir sistem kurmuşlar işte

   Sil
 5. Eskiden bir eşya alındığı zaman yıllarca kullanılırdı. Şimdi bozulmasa bile içine yüklenen yeni programlar çalışmadığı için tekrar almak zorunda bırakılıyor insanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu sefer de güncellik ön planda tutuldu

   Sil
 6. Yeni bir şey almaya korkuyorum. Eskilerim bozulacak diye ödüm kopuyor :) Onlardaki dayanıklılık hiçbirisinde yok. Bir de tamir olması daha pahalı yenisini al demiyorlar mı cinlerim tepeme çıkıyor. Yazık. Dünya kaynaklarını tüketip duruyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet değil mi bir de o var, telefonum bozuldu tamirci benden neredeyse telefon fiyatına bir maliyet biçti ben şok geçirdim tabi

   Sil
 7. aynen dediğiniz gibi şimdi eşyalar çabuk bozuluyor

  YanıtlaSil
 8. Bence gayet güzel bir yazı olmuş ama bize sorunlar değil cevaplar lazım:).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkecek kalkınmamız lazım ve yurt dışından alacağımıza ülkemizde üretirsek bu sorunu giderebiliriz

   Sil
 9. Ben de bir ara eski telefonumun şarj aletinden muzdariptim... Kapitalist dünya işte bizi istediği gibi yönlendiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an benim de şarj aletim çalışmıyor hatta yamuluyor kayıyor kopuyor anlamıyorum ne oluyor bu eşyalara

   Sil
 10. Bizi sömürüyorlar resmen.

  YanıtlaSil
 11. işte o yüzden pahalı ürünlerden uzak durmak çok mantıklı..yani çabuk bozulacağını bile bile pahalı ürünleri almak ancak paraya önem vermeyen zenginlere özgü bir şey olmalı herhalde..

  pahalı ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir kaçı şöyledir;
  1.avrupa ve türkiye garantisinin olup olmadığına;
  2.bozulduğunda servisinin bulunduğunuz ilde olup olmadığına ve;
  3.bu servisin gerçekten güvenilir bir firmaya ait olup olmadığına bakmak ve bunları bilmek ,pahalı ürünlerinizin bozulması halinde size bir güven verebilir.. bu da benden bi tavsiye olsun..🙂 kolay gelsin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pahalı da olsa bozuluyor ucuz olsa da o yüzden dediğiniz kriterlere bakmakta fayda var

   Sil
 12. işte o yüzden pahalı ürünlerden uzak durmak çok mantıklı..yani çabuk bozulacağını bile bile pahalı ürünleri almak ancak paraya önem vermeyen zenginlere özgü bir şey olmalı herhalde..

  pahalı ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir kaçı şöyledir;
  1.avrupa ve türkiye garantisinin olup olmadığına;
  2.bozulduğunda servisinin bulunduğunuz ilde olup olmadığına ve;
  3.bu servisin gerçekten güvenilir bir firmaya ait olup olmadığına bakmak ve bunları bilmek ,pahalı ürünlerinizin bozulması halinde size bir güven verebilir.. bu da benden bi tavsiye olsun..🙂 kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 13. kesinlikle katılıyorum içlerine bir sayaç mı konuluyor,gizli bir takvim mi bilemiyorum ama tecrübe ile sabittir kitelefonlar 2yıl ,tv.ler 5 yıl,bulaşık ve çamaşır makinaları 7-8 yıl,buzdolapları 10 yıl en fazla dayanıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende kesinlikle katılıyorum bu dediklerinize, evimize 2 senede bir beyaz eşya alıyoruz bozuldukları için

   Sil
 14. Eyyy kapitalist sistem! Sana isyanımız!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dünyayı sana bırakmayacağız !

   Sil
 15. hımmmm bizi kandırıyolar yaniiii :)

  YanıtlaSil
 16. Bence bir ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarına bakmak lazım. İnternette bir çok ürünün kullanıcı yorumları ve şikayetleri mevcut. Ben bir ürün alırken ürün hakkındaki yorumları okuyorum, eğer yorumlar olumluysa alıyorum. Bence böyle yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

  YanıtlaSil
 17. Gerçekten kulaklık konusu büyük sorun ben de artık günü kurtarmak için kulaklık alıyorum, resmen yıldım.

  YanıtlaSil
 18. gercekten de cok dogru bir konuya deginmissin, telefonlar 2 yil dayansa yine iyi, cok cabuk bozuluyorlar. :/
  www.eylevant.com

  YanıtlaSil
 19. aldığım ve bozduğum kulaklığın haddi hesabı yok ...iphone ların da ömrü 2 senedir çünkü apple 2 senede bir yeni model çıkartır :-)))

  YanıtlaSil
 20. Kapitalist sistemin getirisi maalesef. Ayrıca gözünü para hırsı bürümü firmalar gün geçtikçe kullanım sürelerinin daha kısa olduğu ürünler tasarlayıp duruyor. Bunu görmek üzücü.

  YanıtlaSil