Final Sınavına nasıl çalışılır ? Bir Üniversite Trajedisi


   Vizelere ne kadar odaklanamasam da final sınavlarına çok önem veririm. Genellikle bütün yüzümün stresten sivilce olduğu zamanlardır. Çok zorlu bir süreç olsa da sonucu her şeye değer. Ben hiçbir zaman öyle inek gibi çalışan kızlardan olmadım sadece amacımın doğrultusunda olması gereken şeyleri yaparım. 2 aydır hiçbir sosyal aktivitem yok basketbol dışında. Gelelim benim çalışma yöntemime;

Ortam Önemli 
 Ben kütüphanedeki masayı ıslak mendille silen bir kızım :) Yani ortamın ferahlığı ve düzeni benim için çok önemlidir. Eğer odam dağınıksa mümkün değil konsantre olamam. Eğer ders çalışacaksanız bulunduğunuz ortamın temiz olmasına özen göstermeniz lazım. 

Motivasyon  
 İkinci yaptığım şey ise kendimi motive etmektir. Örneğin bu dersi bitirdiğim zaman bir film izlemek. Yada yanımda sevdiğim bir yiyecek bulundururum bitirdikten sonra ödül olarak yerim. Beyin bu ödül sistemini çok sever arkadaşlar, beyin çok çabuk kanar siz ona bu sistemi alıştırın ve kendinize şaşırın. Birde Spotify uygulamasından "Soft Pop Hits" Çalma listesini açarım, ders çalışırken çok iyi geliyor. 

Notunu iyi tut 
 Her şeyden önce tutuğunuz not en önemli verinizdir. Not dilenme ayaklarını bırakın ve kendiniz adam akıllı not alın işte. Hasta olduğunuz dönemler hariç tabi. Birde aynı sınıftan çok zeki bir sevgiliniz var ise hayat sizin için "OH KEBAP"tır. Bazen de alttan ders alan sınıflardan geçmiş yıllara ait sınav kağıtlarını istemeniz sizin yararınıza olabilir. Dikkat ! Bazen notlar çıkar amacı güdebilir. Not satan mı dersiniz, yemek ısmarlayan mı dersiniz bu gibi uyanık tipler de mevcuttur. 

Ders çalışmaya başlayamıyorum ! 
 Çalışmak zorundasın yoksa bu hayat yarışında en arka koltuktan yerini ayırtırsın. Bende zar zor atıyorum kendimi masaya. Ama zaten resimde göründüğü gibi bir masam olduğu için insanın oturası gelmiyor değil :) 

  Yazarak çalışıyorum, not defterimdeki yazıları A4 kağıdını 2'ye bölerek geçiriyorum. Böylece sürekli oradakileri okuyarak beynime yerleştiriyorum. 

 İkinci Yöntemimi açıklamak için küçüklüğümden örnek vermek istiyorum, ben böyle ne kadar bebeğim veya peluş oyuncaklarım var ise yatağıma dizerdim ve sanki ben onların öğretmeniymiş gibi başlardım anlatmaya. Bu yöntemim o kadar başarılıydı ki hayatım boyunca bu yöntemi kullanmaya devam ettim. Lisede sınavdan önce sürekli arkadaşlarımı dizer onlara anlatırdım. Eğer şu an başarılı isem bu yöntemim sayesindedir. Şimdi ise beyaz tahta'ya yazarak sesli çalışıyorum. 

 Sadece Final Sınavı değil bütün gireceğiniz sınavlarda tekrar etmenin çok önemi var, püf nokta zihninize kazımakla geçiyor. Seneye Ales sınavına girip akademik kariyer yapmak istiyorum. 

 Hepinize başarılar dilerim... 
Final Sınavına nasıl çalışılır ? Bir Üniversite Trajedisi Final Sınavına nasıl çalışılır ? Bir Üniversite Trajedisi Reviewed by Elif Sağlık on 12/17/2017 Rating: 5

21 yorum

 1. Bunlar tamamen zaman kaybından ibaret. Çalışmak isteniliyorsa sadece aç ve çalış. Müzik bize fayda sağlamayacaktır ve aksine aklımıza ders değil müziğin sözleri yerleşecektir. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır.

  YanıtlaSil
 2. Ay finaller! Geldi çattı ama gerçekten hiç çalışmak istemiyor canım 😔 masana bayıldım bu arada, acaba bende mi kendime böyle güzel bir masa hazırlayıp çalışmaya teşvik etsem 😂😂 finallerde başarılar canım 😘

  YanıtlaSil
 3. ah o finaller yokmuydu cidden çalışma ortamı çok önemli sevgiler :)

  YanıtlaSil
 4. Çok faydalı bir yazı olmuş. Özellikle finallerimin sinsi sinsi yaklaştığını düşünürsek maddeleri aklımda bulunduracağım ve çalışırken dikkat edeceğim.

  YanıtlaSil
 5. yaaa ortamın nasıl şipşirinmiş öyle pamuk şeker gibi. gözlerimden kalpler çıktı vallahi. Blogunu takibe aldım bana da beklerim :D

  (O kasayı duvara montelemen beni benden aldı <3)

  YanıtlaSil
 6. Ne kadar da düzenli bir çalışma ortamııı :) Çok şeker görünüyor, insanın ekstra ekstra çalışasını getiriiir :)
  Basketbolu çok severim ben de, iyi geliyordur arada ilgilenmek. Hem spor olduğu için dinçlik katar. Final sınavlarının yaklaşmasıyla hayati noktalara değinmişsin :) Sınavlara çalışan herkesin zaman zaman sorun yaşadığı şeyler. Okurken gülümsetti. Öneriler için teşekkürleer :)

  YanıtlaSil
 7. çalışma yöntemin iyiymiş..👍 kendini bu şekilde motive ediyosun..lisedeyken arkadaşlarını sıraya dizmen hoşuma gitti..😀 seneye ales sınavında sana başarılar,dilerim akademik kariyerin de başarılı olur..🙂

  YanıtlaSil
 8. İkinci yöntemine bayıldım ;)

  YanıtlaSil
 9. Çok şükür o günleri düşe kalka masalarda uyuya uyana atlattım. Bu arada herkese başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 10. Başarılar dilerim.. Sınav sitresini biz ailece bu yıl yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Büyük kızım üniversiteye hazırlanıyor.. Ah ne diyelim artık. Hayırlısı..

  YanıtlaSil
 11. Ben çok derli toplu ortam aramıyorum ya. masam hep dağınık çalışacaksam bir şeyleri kenara iteliyorum hep. Masanı kıskandım doğrusu :D

  YanıtlaSil
 12. Başarılar! Masa düzeni benim için çok çok önemlidir. Çalışmaya başlamadan evvel masam düzenli olurdu hep. :) Sen peluş oyuncaklara anlatırmışsın ben de odamdaki eşyalarıma bakarak sanki ben öğretmenmişim gibi anlatırdım çalıştığım dersleri. Baya da faydasını gördüm. :)

  YanıtlaSil
 13. great post dear. i really like the way your blog looks.
  i followed you and i hope that you'll follow me too.

   CcaammBlog 

  YanıtlaSil
 14. Blog kesif etkinliğinden geliyorum. Takipteyim sizleride beklerim. https://dogamucizelerii.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 15. Tüm ögrencilere kolayliklar diliyorum 😊

  YanıtlaSil
 16. kolay gelsin başarılar,finaller zor bir dönem oluyor

  YanıtlaSil
 17. I love your desk, it's soooo pretty! I agree, a clean study space makes everything a lot easier.

  I am following your blog via GFC, would you follow back?
  Walking Freckle

  YanıtlaSil
 18. So nice and lovely things and colours!
  Love the pink bottle!
  xoxo

  http://sosweetgirlythings.blogspot.pt/

  YanıtlaSil
 19. Şu pembeli, mavili, pastel (en sevdiğim tonlar)renklerdeki, mis gibi masayı bana ver, tam 60 yaşına bastım 5 Ocak'ta yeniden öğrenci olurum:))))valla bayıldım, tebrik ediyorum kız dediğin böyle olmalı.

  YanıtlaSil