Dikkat Eksikliği Nedenleri ( Nasıl Yendim ?)


   Bunu aslında küçüklüğümden beridir biliyor fakat bir türlü ne olduğunu çözemiyordum. Beynim bu problemi algılayamıyor ve anlamlandıramıyordu. Bunu en iyi şöyle açıklayabilirim size : "Beynim çalışıyor fakat ben onunla birlikte değilim" Biraz felsefe sözü gibi oldu ama öyle. Evet sizin de anlayacağınız gibi dikkatinizin dağılması ve konuya odaklanamama durumu. Kendimi tanıdıktan sonra fark ettim ki aslında benim gibi olan fakat hala kendisinde dikkat eksikliği olduğunu bilmeyen onlarca insan varmış. Öncelikle bu bir hastalık değil, bulaşıcı kesinlikle değil. Aslında tamamen psikolojik. 

  Her şey ana sınıfımda başladı. Hoca arkadaşlarıma şarkı ezberletmeye çalışırken ben oyun oynuyormuşum. Sonra öğretmen kızıp hadi bakalım şarkıyı söyle dediğinde ise hatasız bir şekilde söylediğimde bütün herkes şok olmuş.  Beynimin nasıl mucizevi bir şekilde çalıştığına şahit oldunuz. Ben bu olayı tabi hatırlamıyorum. Öğretmenim olayı anneme bu şekilde aktarmış. Bana bu olayı uykumda iken insanların seslerini duyabilme ve hatırlayabilme özelliğimi söylediğimde anlatmıştı. Gene bir gün uyuyorum ve insanlar konuşuyorlar. Konuştukları konuya da daha sonra dahil olduğumda ise "nasıl ya ? ama sen uyuyordun ? nasıl hatırlayabilirsin ki ?" diye sorular sormaya başlandı. Burada şunu fark ettim. Beynim odak dışı çalışıyor. Bu da aslında benim çok yaratıcı bir zekaya sahip olduğumun bir kanıtı. Aşırı hayal kurarım ve zihnimde kurgular oluştururum. Bu kurgular kimi zaman çok kötü olaylar bile olabiliyor. Bazen diyorum da acaba paralel evrendeki zihnim ile bu zihnim çatışıyor mu diye ? Ya da olayların sonrasını tahmin ederek aslında beynimi mi alıştırmaya çalışıyorum ben ? Şimdilik ikinci ihtimal daha çok baskın geliyor. 

 Küçüklük travması 
 Dikkat eksikliği olanların küçüklüğünde ya kötü bir travma ya da tam olarak kendi benliğine ulaşamamış ve kendisini tanımalarına olanak verilmemiş kişilerde olduğunu düşünüyorum. Küçükken yaşadığım bir olay beynimin savunma mekanizmasını değiştirdi ve bu durum dikkatimin odak noktasının sapmasına neden oldu. Bir çok şey yaşadım ve küçük olduğum için hatırlamıyorum olayın ne olduğunu. Belki çok iyi bir psikologa gitseydim bilinç altımdaki sebep bulunabilecekti. Örneğin küçücük bir bebek ayağını keşfediyor. Bu ona çok ilginç geliyor ve ayağına dokunmaya, onunla oynamaya belki de yemeye başlıyor. Fakat ailesi hemen gelip cık cık cık hayır oynama ayağınla diyerek çorabını giydiriyor ve onun kendisini tanımasına olanak vermiyor. Bu gibi basit örnekler ile bile onun kişisel gelişimini etkileyebilirsiniz. 

 Ergenliğimde gene biraz iyi gidiyordum fakat bir süre sonra fark ettim ki insanlar ile iletişim kurarken zorluk çekiyorum. Bu durum en çok onun lafını kesmeye çalışırken oluyordu. Beynim onun kelimelerini kelimesi kelimesine anlıyordu. Fakat bedenim konuş diyerek işten sapıyordu. Böylece anladım ki insanlar istemeden sözlerinizi kesebiliyorsa veya tamamen anlattığınız konuyu unuttuysa dikkat problemi var demektir. Aynı durum derslerimde de oldu. Derste ilgi ve odağımı kaybediyor, hiçbir şey anlamıyordum. Bende bunun çözümünü yazmakla buldum. Böylece yazdıklarımı tekrarlayarak odak noktamı güçlendiriyorum. 

 Nasıl yendim ?  
Herkesin merak ettiği konu. Tedavisi nedir bunun hocam ? Bu bir hastalık olmadığından ilaç veya benzeri ile geçmez. Tamamen gene beynimiz ile iyileştirebiliriz ancak. 
  İnsanlar çoğu kez dikkat eksikliğin var dedikten sonra bende bu durum saplantı haline geldi ve bunun üzerinde durarak araştırmalar yaptım. Öncelikle bunun sebebini öğrenmeliydim. Neden beynim benim ile oyun oynuyordu ? Ne istiyordu benden ? Kesinlikle geri zekalı veya kaynaştırma olmadığımı biliyordum. Peki sorun neredeydi o zaman ? Öncelikle kendim ile yüzleştim, öz güvenimi geliştirdim, kendi sorunlarımı fark ettim ki en önemlisi bu. Bu kadar nerede hata yaptığımı ve neden yaptığımı öğrendim. Böylece beynimin dikkat noktasını buldum. Artık daha focus yani odaksal çalışabiliyorum. Analitik zekam da gelişti ve gözlem yeteneği kazandım. Zaten kendinizi de en iyi siz tanırsınız. Yeter ki kendinizi keşfedin...

 -Elif Sağlık  
Dikkat Eksikliği Nedenleri ( Nasıl Yendim ?) Dikkat Eksikliği Nedenleri ( Nasıl Yendim ?) Reviewed by Elif Sağlık on 10/24/2017 Rating: 5

31 yorum

 1. Darısı Bilgiç'in başına.

  YanıtlaSil
 2. dikkat eksikliği yaşayanlar için örnek teşkil edebilecek çok iyi bir anlatım olmuş..bence faydalı olmuş..eline sağlık.. :)

  YanıtlaSil
 3. Emeğine sağlık çok güzel yazmışsın cidden...

  YanıtlaSil
 4. çok doğru. insanın doktoru kendisidir gerçekten. bir zamanlar ciddi psikolojik travma geçiren biri olarak söylemeliyim ki; hala kırınntılarını yaşıyor, yer yer üzülüyorum. fakat türkiye nin en iyi psikiatristine de gittim, bunu kendimin aşabileceğini söyledi. öyle de oldu. aşabilmenize çok sevindim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynen öyle biz yeterki kendimize ulaşalım

   Sil
 5. güzel bir yazı olmuş canım emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 6. bir psikolog olarak okurken bir an paranoid bazı bozukluklar da var mı acaba diye de düşünmedim değil :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen dedikten sonra araştırdım da pek zannetmiyorum. Özellikleri zaten insanların en doğal duyguları bana göre

   Sil
 7. çok çok çok teşekkürler. yalnız olmadığımı hissettirdi. hele şu cümle "beynim çalışıyor fakat ben onunla değilim"
  işte tam olarak da bu
  sık sık yaşıyorum. düzeltmeye çalışıyorum. umarım iyileşir gitgide..
  emeğine sağlık, çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek dilerim ki daha çok kişiye ulaşır

   Sil
 8. Çok güzel anlatmışsınız gerçekten. İnsan bazen gerçekten farkına varamıyor bazı şeylerin.Sonrasında geç kalınmış oluyor çoğu zaman ama siz bunu başarmışsınız tebrikler :)

  YanıtlaSil
 9. Yazılarınızıda zaten severwk okuyorum, izlemeye alamıyordum hata veriyordu. Şimdi çözdüm sorunu :) banada beklerim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki :) Doğru diyorsunuz teşekkür ederim

   Sil
 10. Dikkat eksikliği insan hayatının kalite ve gidişatını etkileyen bir durum.Ne yazık ki çağımız çocuklarında çok fazla ve gereken zamanda yardım alınamıyor.Sizin kendi kendinizi keşfedip çözüm bulmanız çok güzel olmuş.Herkez sizin kadar şanslı olamayabiliyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke bu tür şeyler daha çok anlatılsa da durumun kavramını anlayıp düzelebilseler çocuklar

   Sil
 11. Bende de böyle durumlar oluyordu. Ama bende kendiliğinden düzeldi yada farkına varmadığım bir şey yüzünden düzelmiş olabilir. :)

  YanıtlaSil
 12. Faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
 13. Kuzum ara ara özellike stresli dönemlerde bemde dikkat eksikliği odaklanamama gibi problemlerle karşılaşıyorum. Dediğin gibi benim de tamamen psikolojik kaynaklı ve bilinçaltımızdaki olaylar da etkili... Emeğine sağlık bitanemm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stres dönemlerinde zihin bulanıklığı yaşanır o da bir süre, kalıcı olmaması dileği ile canım

   Sil
 14. Dikkat eksikliği ben de yaşıyorum zaman zaman. Hatta doktora bile gittim. Anti depresan verdi kullanmadım. Sizin de yaşadığınız gibi mutlaka çocukluktan gelen birşey olabilir. Söyledikleriniz çok içten ve samimi olduğu için deneyeceğim. Makale için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anti depresanlara oldum olası çok karşıyım. Beyini uyuşturmaktan başka bir şeye de yaramıyor, Unutmayın en iyi ilaç kendinizsiniz. Kendinizi tanırsanız teşhisinizi de koymuş olursunuz. Sevgi, Saygı ve kendinizi gerçekleştirmek ana unsurlarınız olsun, Sağlıkla kalın...

   Sil
 15. Kardeşime DEHB teşhisi konuldu ve ilaç kullanmaya başladı. Bu konuda çok fazla döküman inceledim. Fakat ilaçsız tedavi yöntemleri ile ilgili bir sonuca ulaşamadım. Şurada yazar https://surup.net/ilk-okuma-ve-yazma/dikkat-eksikligi-hiperaktivite/ bazı örnekler vermiş ama bir geçerliliği var mı merak ediyorum. Yorumunuzu bekliyorum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben orada yazılanların bir kısmına katılmıyorum zaten site sahibi alıntı yapmış, doktorlar öğrendiklerini uygularlar ben ise bizzat kendim yaşadım. İlaç kullanmayı da önermiyorum çünkü beyin bu sonuçta riske girmez. Öncelikle yapacağı şey kendini tanımlamak olsun örneğin neleri algılayamıyor ve neden beyni orada tıkanıyor öncelikle onları sorgulamak gerekiyor, hastalığının farkında olsun ve evet ben ders dinleyemiyorum gerçekten diyebilsin. Daha sonra kendini odaklama yöntemini kendi bulsun bol bol pratik yapsın. Emek harcanırsa üstesinden gelecektir eminim

   Sil