Yeni İmam Nikahı Tasarısı


  Çok değil, yaklaşık 2 sene önce meleğimin üvey annesinin deyimi ile imam nikahı kıymaya karar verdik. Ona göre birbirimizin elini tutmasından tutun bakışmamız, görüşmemiz bile günahmış yasakmış. Bu tip insanlara diyecek çok lafım var fakat sustum. Birbirimizi gerçekten çok seviyoruz ve hiç bırakmaya niyetli değiliz. Yani seviyoruz tamam da evlenmek de zorunda değiliz henüz. Ne yazık ki birçoğu da bu düşünce zihniyetine sahip. Yani el değdiyse kesin evlenecek, yoksa kan dökülür. İstersem 40 yaşında resmi nikahımı yaparım kime ne benim özel hayatımdan. Hele de şu ağız yoran teyzeler yok mu "Bak bak kız oğlanla takılıyor bir yüzük takamadı parmağına kızın, kesin parmağında oynatıyor". Ya teyzecim kesin öyledir zaten işin aslı. 

 Neyse biz gittik arkadaşlarla arabayla dini nikahımızı kıyacağız güya. Kalbimiz de o kadar safmış ki :) Aman ya ne olacak sanki en azından günah yazılmamış olur amellerimize dedik. Camiye sanırım 6-7 kişi girdik imam korktu sanırım ne oluyor diye. Biz cümleye başlamadan arkadaş atladı "Hocam gençler birbirini sevmişler e artık bunların nikahlarını bi kıyıverin" Hoca da "Evlilik cüzdanlarınızı göreyim" demesi ile herkesin birbirine bakışması bir oldu. Durumu anlayınca da hocayı çok takdir ettim "Şimdi güzel gençler, evlilik imanın yarısıdır. Çok ciddi bir durumdur ve verilen kararların da şartlara uyması tabirinde olur. Şimdi siz benim yaptığım nikah ile zina işler iseniz şayet günahı benim boynumdadır bilesiniz!" Biz hocam haklısınız dedik, çıktık ve bir daha asla böyle bir girişimde bulunmadık. 

Artık İmam Nikahları Çok Kolay Olacak
 Meclise yeni tasarı sunulmuş. Benim bu hikayeyi anlatma sebebim ise artık imam nikahı yaptıranlara birçok kolaylık sağlanmış. Yani Evlilik cüzdanına bile gerek duyulmadan... Peki ne olacak ? Önüne gelen herkes nikah yapabilecek. Sonucunda ise çocuk istismarlarından tutun da birçok olaya sebebiyet verecek. Kim sundu bu tasarıyı ? Neden sundu ? Bunların cevaplarını elbette biliyoruz. Susmamalıyız. Biz sustukça daha çok istismarlar söz konusu... Umarım kyk hükmünde bile olsa geçmez. Zaten tasarıya bile sunulmaması gerekirdi. 
Yeni İmam Nikahı Tasarısı Yeni İmam Nikahı Tasarısı Reviewed by Elif Sağlık on 7/26/2017 Rating: 5

14 yorum

 1. Tasarı da ele alınacak bir şey yok kuzum! Allah akıl fikir versin, okurken sinirlerim bozuldu. Herkesin kenid hayatı kim ne karışır anlamam, kime ne? Millet Mars'a gider biz olduğumuz yerde sayarız bu gidişle! Emeğine sağlık kuzum...

  YanıtlaSil
 2. Böyle tasarılar her zaman yenilik ve değişim havasında oluşturmaya çalışılıyor. Aklın yol bir olmadı mı olmuyor işte. Sadece konuşmakla yetiniyoruz. İcraat gelince kim kime dumduma.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. Maalesef imam nikahlarının çoğu kadınların istismar edilmesi, zor durumda kalmasıyla sonuçlanıyor. O yüzden bu konuda uyanık olması gerekenler kesinlikle kadınlar.

  YanıtlaSil
 4. Başka işleri kalmamış ki birde imam nikahı ile uğraşalım demişler sanki daha büyük dertlerimiz yok gibi Rabbim akıl fikir versin inşallah ne günlere kaldık Rabbim ıslah etsin inşallah

  YanıtlaSil
 5. Allah Allah, bir sürü evli olmayıp imam nikâhlı olanlar nasıl kıydırıyorlarmış peki şimdiye kadar? Benim bildiğim bir sürü insan vardı böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet eskiden öyle idi fakat sonra yeni yasaya göre sadece evlilik cüzdanı ile yapılma kararı alındı. Aksi halde cezai işlem uygulanacaktı fakat şimdi gene o yasanın kalkması çabalanıyor

   Sil
 6. Ülkede çözülmesi gereken onca sorun varken yine saçma sapan bir konuyu ele almışlar.

  YanıtlaSil
 7. batı hristiyan dünyasını "klisede evleniyorlar,camide niye olmasın" diye bunun için örnek gösteriyorlar..hristiyan dünyasında özellikle de gelişmiş abd ve avrupa gibi pek çok ülkede "resmi evlilik olmadan, klisede evlilik yapılamıyor",çünkü bu yasak..klise evliliği (dini nikah) sadece semboliktir..zorunlu değildir..resmi nikahı, bazı batılı ülkeler kiliselere bırakırken bazıları ise devlet dairelerinin nikah memurları yapmaktadır..ülkemizde de aynı şeyler olacak diye zorunluluk olmamalı..belki isteğe bağlı olabilir ama öncelik resmi nikahta olmalı ve imam (dini) nikah ise sadece sembolik olmalıdır..dini nikahların geçerli ve hukuki hiçbir dayanağı yoktur..

  bu tasarı yanlış bilmiyorsam imamlara evleneceklere "resmi evlilik cüzdanı" verme yetkisini de veriyor..bu ne kadar doğru,işte orası tartışılır.. :() çok önemli bir konuya değinmişsin,eline sağlık..

  YanıtlaSil
 8. Tasarını amacı belli. Birden çok kadınla evliliğin yolu açılıyor bence. Zaten belli bir kesimin yaptığı yasallaşıyor. Değilse resmi nikahın amacı insanların hayatına karışmak değil özellikle kadına ve çocuğun belli haklarını korumak...

  YanıtlaSil
 9. Allah kahretsin ya bi bu eksikti. Bitmedi gitti su kafadakiler. Gelde sinir olma :(

  YanıtlaSil
 10. Belli olmaz. Belki tasarı geçmeyebilir .

  YanıtlaSil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. Great post!
  Have a nice day, dear!

  YanıtlaSil