Üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler


 Her sene olduğu gibi üniversite sınavlarına giren adayların sonuçları açıklandı. Şimdi sıra puanlarına göre tercih yapma vakti. Çoğu aday bilinçsiz tercih yapabiliyor. Ben tercihlerimi gittiğim eski dershanede yapmıştım. Bana gerçekten çok yardımcı olmuşlardı. Fakat herkesin böyle bir imkanı olmadığı için kendinizin rehberi olmak için adımlarınız : 

 Sonuçlarınız geldi, panik yapmayın

  Çoğu aday beklediğinden daha az bir puan aldığını görünce panikler ve endişeye kapılır. İlk önce sakin olun ve tercih kılavuzunun çıkmasını bekleyin. Hiçbir şey bitmedi daha. Belki sıralamalar oynar, belki yedeğe kalırsınız. 

Puan mı önemli Sıralama mı ?

 Gene yapılan bir diğer hatalardan biri de adayların puana göre tercih yapmaları. Puanlarınız önemli değil arkadaşlar. Asıl bakmanız gereken sıralamanız. En etkili sonuçlara sıralamanız ile ulaşabilirsiniz. 

Hangi bölüme gitmeliyim ? 

 Sakın ola ki puanınız düşük diye gidip abuk subuk bölümleri yazmayın. Sizin istediğiniz ve sevdiğiniz bölüm ne ise onu yazın arkadaşlar. Çünkü çoğu kişi artık milletin lafına mı gelemiyor, evde 1 sene daha mı durmak istemediğinden ya 2 yıllık bölümleri ya da çok tutmayan az puanlı bölümleri tercih edebiliyorlar. 1 sene daha çalışın ve azmedin bakın yapamayacağınız şey yoktur. Ben hiç bilmediğim ve sevmediğim matematiği yendim ve başardım yazısı burada

Özel mi Devlet mi ?

 Bana göre ikisininde hiçbir farkı yok. Sadece adı olan üniversiteye göre tercih edin. Örnek verilmek gerekirse işe başvurdunuz ve başvuranların üniversiteden mezun olduğu okullar. ODTÜ ve KKÜ. Sizce hangisini alırlar işe ? Bu gibi özellikler çok önemli dikkat edin. 

Puanım yetmedi %50 bursa yazılmalı mıyım ? 

 Baktınız gerçekten o sınava bir daha hazırlanmak istemiyorsunuz ve aileniz size aylık 1500 TL ayırabiliyor ise yazılın gitsin. Yıllık ihtiyaç kredisi alırsınız ödersiniz taksit taksit bankaya. Şehir dışında okuyanların aylık giderleri de en az bu kadar paraya denk geliyor ayrıca. Ailenizin yanında okumak istiyorsanız mantıklı bir tercih olacaktır.

Çevresi kötü diyorlar korkuyorum 

 Evet çoğu üniversitede her topluluktan insan vardır. Çoğu toplulukların siz onlara zarar vermedikçe onların da size zararı yoktur. Çok da takılmayın böyle şeylere siz eğitmenleri iyi mi ? Gelecekte iş sıkıntısı yaşar mıyım ona bakın. 

 Gelecek kaygısı 
 Benim de henüz yaşadığım bir durum. Birçok üniversite mezun veriyor. Peki bunlardan kaç kişi iş bulabiliyor ? Yazacağınız bölümün ileride iş ararken sıkıntı yaratıp yaratmadığına, iş sektörünün yoğunluğuna dikkat edin. 

 Umarım hepiniz çok iyi yerlere gelirsiniz. Son olarak iş üniversitede değil sizde bitiyor bunu da unutmayın :) 

Üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler Üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler Reviewed by Elif Sağlık on 7/12/2017 Rating: 5

11 yorum

 1. Sevdikleri, ilgi duydukları bir bölüm olsun diyorum hep, hakkında en ufak fikri olmadıkları bölümlerden uzak dursunlar. Çok faydalı bilgiler vermişsin, kalemine sağlık. :)

  YanıtlaSil
 2. pikuuuu faydalı bilgii, yeni girecek blogcu arkadaşlara söleriiiims :)

  YanıtlaSil
 3. Tam zamanında değinmişsinn :)

  YanıtlaSil
 4. Sevdiğin konu, sevebileceğin meslek, hayal ettiğin hayat düzenini düşünerek tercih yapmak en önemlisi.

  Tabii ki Türkiye'de yaşıyoruz, mezuniyet sonrası hiç iş olanağı olmayan meslekler var maalesef ama yine de işini seven ve iyi yapan birinin meslek tanımını biraz esneterek de olsa, hayatını sevdiği işi yaparak sürdürebileceğine inanıyoruz.

  Bu arada sevdiği işi yapmakla ilgili ilham ve destek almak isteyenleri blogumuza bekleriz.

  YanıtlaSil
 5. Such a nice tips! I think this post will be so helpful for high school students to find the right university ( well, because I am graduated already :))

  xoxo,

  |CHELSHEAFLO BLOG|
  |FACEBOOK| |INSTAGRAM|

  YanıtlaSil
 6. Hayatın geri kalanında çok önemli olan bir seçim dönemi. İş bulma imkanı olabilecek bir bölüm ve iyi bir okul şeklinde sıralama yapılmalı. Seçilen şehir de önemli çünkü üniversite hayatı sadece okuldan ibaret değildir.

  YanıtlaSil
 7. Kısa ve öz, yol gösterici yazı olmuş

  YanıtlaSil
 8. benim de kardeşim aynı durumda şu an. bakalım hayırlısı :)

  YanıtlaSil
 9. Kimseden etkilenmeyin.Seçeceğiniz mesleği bir ömür boyu yapacak sizlersiniz.

  YanıtlaSil